Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. septembra 2009

Nálada v priemysle sa v septembri opäť zhoršila



Nálada v slovenskom priemysle sa po dvoch pozitívnych letných mesiacoch posledné dva mesiace opäť zhoršuje. Kým totiž v júni a júli indikátor dôvery v priemysle stúpol zo svojho dna mínus 26,3 ...



Zdieľať
BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Nálada v slovenskom priemysle sa po dvoch pozitívnych letných mesiacoch posledné dva mesiace opäť zhoršuje. Kým totiž v júni a júli indikátor dôvery v priemysle stúpol zo svojho dna mínus 26,3 bodu až k úrovni mínus 8,7 bodu, v auguste a septembri opäť klesal a v deviatom mesiaci bol na úrovni záporných 12,3 bodu. Ako ďalej vyplýva z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR v priemysle, vývoj bol v septembri ovplyvnený predovšetkým očakávaním poklesu priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace.


Prognóza vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace totiž pokračovala aj v septembri v poklese, saldo sa znížilo oproti augustu o osem bodov. Pokles očakávajú tri odvetvia, a to výroba obuvi, výroba textilu a výroba potravín. Najvýraznejší rast výroby na najbližšie trojmesačné obdobie predikujú producenti výroby elektrických a optických zariadení, výroby inde neklasifikovanej a výroby strojov a zariadení. Podľa regiónov sú to najmä podniky v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Pesimistickejší pohľad do budúcnosti majú priemyselné podniky aj napriek dobrému vývoju v posledných troch mesiacoch. Konjunkturálne saldo vývoja priemyselnej produkcie za posledný štvrťrok sa totiž v septembri v porovnaní s augustom zvýšilo o 38 na 42 bodov a od augusta 2008 sa po prvýkrát dostalo nad úroveň dlhodobého priemeru. Rast priemyselnej produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, výrobe kovov a kovových výrobkov a výrobe výrobkov z gumy a plastov. Naopak pokles produkcie očakávajú v spracovaní dreva, chemickom priemysle, výrobe strojov a zariadení a výrobe obuvi.

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii v septembri sa vrátilo na júlovú úroveň, keď pokleslo o jeden bod. Negatívne očakávania sú vo všetkých odvetviach, pričom najvýraznejší pokles očakávajú spracovatelia dreva, vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Podiel respondentov, ktorí považujú celkový dopyt za dostatočný sa mierne zvýšil na 61 % ich produkcie.

V zahraničnom dopyte je zaznamenaný mierny rast. Po augustovom poklese sa saldo v septembri zvýšilo o dva body, pričom saldo v žiadnom odvetví nedosiahlo plusovú hodnotu. Pokles zaznamenali hlavne vo výrobe výrobkov z gumy a plastov, výrobe strojov a zariadení a výrobe kovov a kovových výrobkov. Väčšina respondentov, a to 64 %, považuje úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú.

Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle mierne vzrástlo o 1 bod. Až 90 % respondentov považuje ich stav za primeraný. Najviac sa zásoby zvýšili vo výrobe celulózy a papiera, výrobe strojov a zariadení a výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Mierny pokles zásob bol iba vo výrobe dopravných prostriedkov a výrobe inde neklasifikovanej.

Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov pokračovalo aj v septembri v raste a oproti predchádzajúcemu mesiacu sa zvýšilo o desať na deväť bodov. Zvyšovanie cien predpokladajú hlavne respondenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe kovov a kovových výrobkov a v chemickom priemysle. So znižovaním cien počítajú hlavne výrobcovia elektrických a optických zariadení.

Saldo zamestnanosti na najbližšie tri mesiace v septembri vzrástlo o sedem na záporných 24 bodov, najmä v dôsledku zvýšenia podielu respondentov, ktorí počítajú so stabilizáciou počtu zamestnancov v nasledujúcich troch mesiacoch. Zvyšovanie počtu zamestnancov sa vo väčšine odvetví neočakáva. Výnimku tvoria len producenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe elektriny, plynu a vody, výrobe inde neklasifikovanej, výrobe výrobkov z gumy a plastov a výrobe dopravných prostriedkov. So znižovaním počtu zamestnancov rátajú najmä v textilnom priemysle, vo výrobe celulózy a papiera a výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Podľa regiónov najmä v Košickom kraji.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nálada v slovenskej ekonomike sa naďalej zlepšuje
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo vnútra bude mať bombové informačné centrum