Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. februára 2009

Námorníctvo zachránilo 198 ľudí, vyhnali ich thajské úradyIndonézske námorníctvo zachránilo loď so 198 ľuďmi z Barmy na palube, ktorých na more poslali thajské úrady. Plavbou na drevenej lodi bez motora strávili tri týždne, potom ich v kritickom stave ...Zdieľať
JAKARTA 3. februára (WEBNOVINY) - Indonézske námorníctvo zachránilo loď so 198 ľuďmi z Barmy na palube, ktorých na more poslali thajské úrady. Plavbou na drevenej lodi bez motora strávili tri týždne, potom ich v kritickom stave objavili pri ostrove Sumatra a odtiahli na breh. Pri ceste z Thajska zomrelo 22 pasažierov. Ľudia na dvanásťmetrovom plavidle už nemali čo jesť ani piť. "Museli stáť 21 dní, pretože tam nebolo dosť miesta na sedenie. Je zázrak, že to vôbec prežili," povedal v utorok dôstojník indonézskeho námorníctva Tedi Sutardi.


Ľudia z lode boli medzi tisíckou príslušníkov etnickej skupiny Rohingyov, ktorí v Thajsku pracovali ako robotníci. Vyšetrovateľom povedali, že Thajsko museli opustiť na deviatich bezmotorových plavidlách po tom, ako ich zatkli za nelegálnu prácu. Niektorí z nich mali na sebe stopy násilia, poznamenal Sutardi. Rohingyovia sú etnickou menšinou s moslimskou vierou, ktorú barmský vojenský režim neuznáva a je častým terčom perzekúcií. V Barme sa k nej hlási približne 800 tisíc ľudí, státisíce už ušli do Bangladéšu, Malajzie alebo na Blízky východ.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Austrália vyčlenila 41,5 miliardy na zmiernenie krízy
<< predchádzajúci článok
Obama žiada stanovenie pravidiel finančnej pomoci