Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2006

Napriek zákazu vychádzania demonštrovali v Nepále tisíce ľudí



Nepálska polícia vo štvrtok tvrdo zasiahla proti desaťtisícom demonštrantov v hlavnom meste Káthmandu a jeho okolí, ktorí porušili zákaz vychádzania pod hrozbou zastrelenia. Skúška disciplíny ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. apríla (WN/SITA) - Nepálska polícia vo štvrtok tvrdo zasiahla proti desaťtisícom demonštrantov v hlavnom meste Káthmandu a jeho okolí, ktorí porušili zákaz vychádzania pod hrozbou zastrelenia. Skúška disciplíny ozbrojených príslušníkov polície a vojakov sa skončila smrťou troch osôb a zranením najmenej 40 ďalších. Informovali o tom svedkovia a zdravotnícke zdroje. Podľa britskej vysielacej spoločnosti BBC si vyše dva týždne protestov proti režimu kráľa Gjanéndru vyžiadali 13 mŕtvych. Štvrtkové zrážky vypukli na viacerých miestach Káthmandu, pričom bezpečnostné sily sa pokúšali rozohnať demonštrantov slepými i ostrými nábojmi, slzným plynom a obuškami.

Diplomati, novinári a aktivisti za ľudské práva nedostali povolenie vojsť do ulíc a polícia sa im snažila zabrániť v prístupe k demonštrantom, pričom niekoľkých eskortovala do ich hotelov. Podľa diplomata, ktorý chcel ostať v anonymite, vláda nechce, aby sa o dianí v Nepále dozvedel svet. Lekár Deepak Regmi z nemocnice v Káthmandu informoval, že traja z najmenej 40 hospitalizovaných demonštrantov podľahli zraneniam. "Väčšina utrpela strelné poranenia. Okolo 12 je vo vážnom stave," povedal. Približne 35 osôb utrpelo zranenia na severnom predmestí Gongabu, kde polícia použila pri zásahu bambusové palice. V Kalanki západne od hlavného mesta zasa podľa nemenovaného fotografa využila automatické strelné zbrane.

Nepálska vláda reagovala na protesty predĺžením zákazu vychádzania v hlavnom meste o ďalších sedem hodín. Pôvodná platnosť zákazu od 2:00 do 20:00 miestneho času tak skončí až v skorých piatkových hodinách. Vládne vyhlásenie s týmto obsahom odvysielala nepálska štátna televízia. Zväz siedmich strán, ktorý organizuje prodemokratickú kampaň, predtým vyzval na ďalšie masové protesty v Káthmandu. "Vyzývame všetkých ľudí, aby sa zúčastnili na masovej demonštrácii na Okružnej ceste v piatok na poludnie," vyhlásil "koordinačný výbor masového hnutia". Generálny štrajk, ktorý trvá už 15. deň, má "pokračovať so zvýšenou intenzitou v hlavnom meste a na celom území krajiny". Nepálska kongresová strana oznámila, že protestné zhromaždenia sa budú konať na hlavných miestach vstupu do Káthmandu. Okolo 5 000 demonštrantov sa vo štvrtok ráno zhromaždilo v juhozápadnej štvrti Káthmandu, kde nie je vyhlásený zákaz vychádzania.

Ako informovalo indické veľvyslanectvo v Nepále, zvláštny vyslanec Naí Dillí medzitým v kráľovskom paláci vyzval monarchu na "urýchlené obnovenie pluralitnej demokracie" v krajine. Kráľ Gjanéndra prevzal absolútnu moc pred 14 mesiacmi, čo zdôvodnil potrebou rázneho zásahu proti maoistickým povstalcom. Vyslanec Karan Singh "zdôraznil potrebu skutočného dialógu medzi ústavnými silami v Nepále s cieľom nastolenia demokracie", uviedla indická ambasáda vo svojom stanovisku. Singh v Nepále odovzdal odkaz indického premiéra Manmohana Singha a vyjadril nádej, že "kráľ čoskoro urobí vyhlásenie". Podľa očakávaní sa však Gjanéndra opäť pokúsi vytvoriť novú vládu z politických veteránov. Indický vyslanec sa predtým stretol aj s vodcami najväčších politických strán, aby s nimi diskutoval o existujúcej kríze, ktorá vyvolala "hlboké znepokojenie v susednej Indii".

Kráľ tvrdí, že do ulíc prenikli komunistickí povstalci spojení s opozičnými stranami a podnecujú násilie. Francúzsko medzitým ako jedna z prvých krajín varovalo pred cestovaním do Nepálu, pričom tamojšiu situáciu označilo za "obzvlášť znepokojujúcu". Hovorca ministerstva zahraničných vecí Jean-Baptiste Mattéi povedal, že Francúzsko vyzvalo všetky strany sporu, "aby sa vzdali násilia, rešpektovali ľudské práva a základné slobody a aby začali rokovať o uzatvorení mieru".

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chodorkovského umiestnili do samotky
<< predchádzajúci článok
Schválili zákon o informačných systémoch verejnej správy