Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. apríla 2017

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za celoživotné dielo získal R.Urc



Na snímke slovenský režisér, dramaturg, filmový publicista, externý pedagóg, zakladateľská osobnosť slovenského animovaného filmu Rudolf Urc.



Zdieľať
Na snímke slovenský režisér, dramaturg, filmový publicista, externý pedagóg, zakladateľská osobnosť slovenského animovaného filmu Rudolf Urc. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann
Bratislava 8. apríla (TASR) – Bratislavská Stará tržnica patrila v piatok večer (7.4.) filmárom a siedmemu ročníku oceňovania národnej filmovej ceny Slnko v sieti. Galavečer, ktorý organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), sa niesol v znamení filmov Masaryk a Učiteľka.


Ocenenie Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii udelila dramaturgovi, scenáristovi, režisérovi, publicistovi a pedagógovi Rudolfovi Urcovi. Jeho meno je nezmazateľne zapísané do histórie slovenského dokumentárneho a animovaného filmu. Po absolvovaní štúdia dramaturgie na pražskej FAMU začal pracovať v Bratislave ako režisér a vedúci dramaturg Spravodajského filmu a Štúdia krátkych filmov. Ako režisér nakrútil dokumenty Človek z Málinca (1959), Dve demokracie (1960), Tri spomienky (1964), Posledný odpich (1966), Nedokončená kronika (1967) či Generáli (1969).

V roku 1971 bol obvinený z kontrarevolučnej tvorby, pravicového oportunizmu, nekritického vzťahu k mladým tvorcom a 16 filmov, na ktorých sa podieľal, sa dostalo na dlhé roky do trezoru. Jeho samého preradili k animovanému filmu. Vďaka tomu slovenská animovaná tvorba získala osobnosť, ktorá ju koncepčne viedla, inšpirovala a kliesnila jej cestu. Ako dramaturg pracoval Urc prakticky so všetkými kľúčovými osobnosťami slovenskej animovanej tvorby.

Inicioval i vznik prvého slovenského celovečerného animovaného filmu Zbojník Jurko (1976) a sám bol režisérom viacerých úspešných filmov – Minútky na vrátnici (1978), Prvá trieda (1984), ale tiež večerníčkov – Dada a Dodo (1988) či Rozprávky z nočnej košieľky (1990). Nezanedbateľná je i jeho pedagogická činnosť – stál pri zrode Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave a stal sa prvým vedúcim jej Katedry animovanej tvorby.

„Beriem to ocenenie tak, že je to cena aj mojim kolegom zo spravodajského, dokumentárneho aj animovaného filmu, všade tam som pracoval, mám tam množstvo priateľov, spolupracovníkov. Je to aj ich ocenenie, oni vykonali veľký kus práce. Pre mňa osobne bolo najzaujímavejšie obdobie 60. rokov, keď som dramaturgoval v dokumentárnom filme. Potom keď ma prevelili do animovaného filmu, tak som začínal druhýkrát. Mal som tam Viktora Kubala, ktorý tam bol už zabývaný, vďaka Kubalovi som mohol v animáku začať niečo užitočné robiť, spolu s ním sme konsolidovali celé oddelenie, ktoré bolo vtedy na nulovom bode,“ uviedol Urc pre TASR.

Film Učiteľka získal štyri ocenenia a navyše aj cenu divákov. Za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe bola ocenená herečka Zuzana Mauréry. „Bola to veľmi príjemná práca, radostná, s výbornými ľuďmi a kolegami. Zadosťučinením je to, že film prijalo veľmi veľa festivalov, na druhej strane sa to dostalo do distribúcie skoro na celom svete, čo je neuveriteľné a veľmi ma to teší,“ povedala pre TASR ocenená Mauréry.

Cenu za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Zuzana Kronerová za postavu pani Mariky vo filme Červený kapitán. „Som šťastná, že som získala cenu za film, ktorý je väčšinovo slovenský. Držím palce všetkým dobrým filmom, ale teším sa z toho, keď je slovenských filmov viac. Červený kapitán ma oslovil témou, čítala som aj román Dominika Dána, v scenári bol ten príbeh zhustený, tá postava, ktorú mi ponúkol režisér, bola veľmi zaujímavá,“ dodala Kronerová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Rokenrolovej siene slávy uviedli šesť ďalších legiend
<< predchádzajúci článok
Rudavský a Solovic hľadajú v projekte Beyond Invisible stratený raj