Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. augusta 2010

Náš pavilón v Šanghaji navštívili mongolské deti



Slovenský pavilón na výstave v Šanghaji bol uplynulý víkend venovaný predovšetkým najmenším návštevníkom, organizátori ...



Zdieľať
expo Slovenský pavilón na EXPO v Šanghaji

Foto: SITA/Roman Hruzik BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Slovenský pavilón na výstave v Šanghaji bol uplynulý víkend venovaný predovšetkým najmenším návštevníkom, organizátori privítali takmer 150 detí z Vnútorného Mongolska vo veku deväť až dvanásť rokov. "Stoštyridsaťtri detí! Spočiatku nás toto číslo zaskočilo. Ako však vyberiete koľko detí k vám do pavilónu môže prísť a koľko nie? Tak sme sa rozhodli, že môžu prísť všetky," komentovala nečakaný záujem zástupkyňa generálnej komisárky slovenskej účasti na výstave EXPO Jana Almanová.

Členka organizátorského tímu sa tiež zmienila o rozdieloch medzi slovenskými a tamojšími deťmi. "Deti boli oveľa menšieho vzrastu ako u nás, až príliš poslušné a vôbec sa neusmievali. To sa však veľmi rýchlo zmenilo,“ uviedla. Akcii predchádzali vyše dvojmesačné prípravy, pre deti bol prichystaný program plný hier, kreatívnych činností, ale aj informácií o Slovensku, ktoré im organizátori prezentovali netradičným spôsobom. „Formou hry a malého kvízu sme im porozprávali o našej expozícii a pustili film o Slovensku. Musím sa priznať, že lepších divákov sme doposiaľ nemali. A keďže máme na Slovensku veľa hradov a zámkov, v ktorých vždy býva kráľ s múdrym šašom, prvá úloha bola nájsť našich dvoch šašov, ktorí boli ukrytí v historických kójach," priblížila aktivity detí zástupkyňa komisárky.
Pre mongolských návštevníkov pripravili aj karaoke, ktoré patrí v Číne k najobľúbenejším druhom zábavy. Deti sa mali naučiť pesničku Tancuj, tancuj, vykrúcaj, ktorú mali zaznačenú v čínskom prepise. Za odmenu dostali ručne vyrobené bábiky z Červeníka pri Hlohovci. "Lepšiu odmenu sme si pre deti ani nemohli vymyslieť. Bábiky totiž boli neuveriteľne pôsobivé a dokonale prepracované, každá bola iná, ako terakotoví vojačikovia z provincie Sian," dodala generálna komisárka Ivana Magátová. Na záver podujatia darovali deti organizátorom slovenského pavilónu biely šál kchcha-ptak, ktorý sa v Mongolsku dáva hosťom ako gesto uznania so želaním všetkého dobrého.

Agentúru SITA informoval Vahram Čugurjan z Ministerstva hospodárstva a výstavby Slovenskej republiky.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Banská Bystrica dá 10 mil. eur za nové komunikácie
<< predchádzajúci článok
Rukojemnícka dráma v Grécku