Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. mája 2007

NASA predstavila nasledovníka Hubblovho vesmírneho teleskopuAmerický Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok predstavil model masívneho vesmírneho teleskopu, ktorý nahradí zastarávajúci Hubblov vesmírny teleskop v roku 2013 a umožní vedcom ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok predstavil model masívneho vesmírneho teleskopu, ktorý nahradí zastarávajúci Hubblov vesmírny teleskop v roku 2013 a umožní vedcom sledovať stopy vzniku prvých galaxií pri formovaní vesmíru. NASA vo Washingtone predstavila v reálnej veľkosti model Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST), ktorý, ako vedci dúfajú, nájde pozostatky prvých hviezd po veľkom tresku, prípadne dôkazy iných slnečných sústav, v ktorých by mohol existovať život. Vesmírny teleskop Jamesa Webba, spoločný projekt USA, Európy a Kanady, bude trojnásobne väčší ako Hubblov vesmírny teleskop, pričom jeho šesťhranné zrkadlo bude mať 6,5 metra v priemere a päťvrstvová slnečná clona bude mať veľkosť tenisového kurtu. Teleskop, ktorý skonštruuje spoločnosť Northrop Grumman, bude využívať desať nových technológií, vrátane infračervenej kamery a spektrometra udržiavaných v extrémne nízkych teplotách pre najlepší výkon. Očakáva sa, že životnosť teleskopu na orbite bude 10 rokov. Model nového teleskopu vystavili vo štvrtok pred budovou Národného múzea pre letectvo a vesmír vo Washingtone.

Hubblov vesmírny teleskop vyslali na orbitu pred 17 rokmi a jeho vypustenie znamenalo revolúciu v skúmaní vesmíru. Celých 575 kilometrov nad zemským povrchom Hubblov teleskop umožnil vedcom premerať vek a pôvod vesmíru, sledovať vzdialené supernovy a identifikovať a študovať objekty vo vnútri i mimo našej Slnečnej sústavy. Kým Hubblov teleskop je schopný nazerať do minulosti zhruba jednu miliardu rokov po veľkom tresku, nový teleskop so zrkadlami, ktoré dokážu zachytiť šesťnásobne viac svetla ako ich predchodca, sa bude môcť dívať ešte hlbšie do minulosti. "Je jasné, že potrebujeme väčší teleskop, aby sme sa mohli pozrieť hlbšie do minulosti až k samotnému počiatku vesmíru," povedal Edward Weiler, riaditeľ Goddardovho centra pre vesmírne lety. Hubblov teleskop, ako i vesmírne teleskopy Chandra a Spitzer, ukázal, že vesmír skrýva množstvo záhad, ktoré dosiaľ nie sme schopní odhaliť. "Nedokážeme preniknúť tmou času, keď sa rodili prvé galaxie," povedal Matt Mountain, riaditeľ Inštitútu vied vesmírnych teleskopov neďaleko Washingtonu. Súčasné teleskopy nedokážu odpovedať na otázky o čiernych dierach a tajomnej tmavej hmote. "Po prvý raz vďaka vylepšeným zrkadlám budeme mať obrázky tejto tmavej histórie s vysokým rozlíšením," uviedol.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba v hodnote 110 miliárd korún, vynesie na orbitu európska raketa Ariane V v roku 2013. Prístroj sa potom rozvinie 1,5 milióna kilometrov od Zeme. NASA plánuje na budúci rok misiu raketoplánu na opravu a predĺženie životnosti Hubblovho teleskopu do roku 2013. Bez opravy by teleskop vydržal funkčný maximálne do roku 2009.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
INEX ponúka tipy na rodinné dobrovoľnícke aktivity v zahraničí
<< predchádzajúci článok
Herečka Lindsay Lohan si v novom filme zahrá striptérku