Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

22. júla 2009

Našli najväčšiu kostnicu na Slovensku



Archeologický výskum pri Dóme sv. Mikuláša v Trnave odhalil najväčšiu kostnicu na Slovensku. Ide o dvojpodlažnú rotundu s vnútorným polomerom 6,6 metra a hĺbkou približne šesť metrov, ktorá slúžila ...



Zdieľať
TRNAVA 22. júla (WEBNOVINY) - Archeologický výskum pri Dóme sv. Mikuláša v Trnave odhalil najväčšiu kostnicu na Slovensku. Ide o dvojpodlažnú rotundu s vnútorným polomerom 6,6 metra a hĺbkou približne šesť metrov, ktorá slúžila v podzemí ako kostnica a hore ako kostolík. „Je to najstaršia sakrálna stavba v Trnave, jej vznik rámcovo datujeme na 11. storočie, podľa črepov, ktoré sa tu našli. Zanikla najneskôr v roku 1 360,“ uviedol na tlačovej konferencii po ukončení výskumu Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave. Najbližšie príbuzné stavby sú podľa neho v južnom Rakúsku. Zaujímavosťou je, že rotundu postavili z kameňa, čo je v Trnave veľmi vzácny materiál. Podľa Hrnčiarika kameň pochádza z neďalekej Dobrej Vody. Okrem rotundy objavili aj ďalšie zaujímavé nálezy - zvyšky sakristie kostola sv. Michala či hroby zo 16. storočia. „Našli sme 20 hrobov, ktoré podľa ich výbavy patrili majetnejším Trnavčanom. Svedčia o tom mince, zachované zvyšky oblečenia, stredoveké čelenky či obuv,“ skonštatoval Hrnčiarik. Za najväčší objav považuje zachovanú lebku ženy s čelenkou, z ktorej ešte viseli zvyšky látky. Našli sa tiež krížiky, a veľmi vzácny medailón s reliéfom zo slonoviny z 15. storočia. Po archeologickom výskume bude nasledovať umelecko-historický výskum. Pomocou neho analyzujú jednotlivé architektúry, ktoré odkryli.


Investorom archeologického výskumu je mesto Trnava, tento rok naň vyčlenili 17 593 eur. Podľa viceprimátora Eduarda Čechoviča ďalšie prostriedky na prezentáciu výsledkov výskumu by mali vyčleniť na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Do úvahy prichádzajú tri varianty, ako s nálezom naložiť. „Najjednoduchší variant je nález zasypať a nič s tým nerobiť, druhý variant je takisto zasypať a na vrchu znázorniť kruhovú stavbu s popisom. Tretia možnosť je stavbu nechať odkrytú, zakonzervovať ju, prikryť sklom a podsvietiť,“ uviedol Hrnčiarik. Ako najreálnejšia sa zatiaľ javí druhá možnosť, ktorá by príliš nezaťažila rozpočet mesta. Ostatné nálezy podľa neho vystavia v Západoslovenskom múzeu v Trnave, neskôr sa uvažuje o zriadení expozície v priestoroch Dómu v. Mikuláša.

Archeologický výskum ako súčasť záchrany a celkovej rekonštrukcie Dómu sv. Mikuláša sa začal ešte minulý rok, po zimnej prestávke s ním opäť pokračovali 18. mája. „Tento rok sme si dali za cieľ presne datovať vznik rotundy a potvrdiť alebo vyvrátiť hypotézy, ktoré sme mali. Neboli sme si totiž istí, či ide o kostol alebo kostnicu. Nakoniec sa však ukázalo, že obe hypotézy boli správne,“ dodal Hrnčiarik.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súčasné plány NASA sa musia zmeniť, tvrdí Bolden
<< predchádzajúci článok
Fest Anča po vlaňajšom úspechu pokračuje