Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2006

Našli podozrivých z účasti na masakre v Rwande



Dvaja muži hľadaní v Rwande v súvislosti s genocídou v roku 1994, žijú slobodne so svojimi rodinami vo Veľkej Británii napriek medzinárodnému zatykaču, ktorý bol na nich vydaný. Píše o tom ...



Zdieľať

LONDÝN 13. mája (WN/SITA/AFP) - Dvaja muži hľadaní v Rwande v súvislosti s genocídou v roku 1994, žijú slobodne so svojimi rodinami vo Veľkej Británii napriek medzinárodnému zatykaču, ktorý bol na nich vydaný. Píše o tom sobotňajšie vydanie britského denníka Guardian. 48-ročný Charles Munyaneza a 55-ročný Celestin Ugirashebuja sa nachádzajú na zozname sto najhľadanejších podozrivých z masového vraždenia menšinových etnických tutsiov väčšinovými hutuami.

Otec štyroch detí Munyaneza vraj žije v dvojdome na predmestí Bedfordu, 95 kilometrov severne od Londýna a pracuje ako upratovač. Ugirashebuja údajne žije v Essexe na východ od Londýna. Guardian uviedol, že Munyanezu, obvineného skupinami pre ľudské práva z organizovania, nariaďovania a účasti na masakrách, zatiaľ nenavštívila britská polícia ani zástupcovia imigračného úradu.

Denník cituje nemenované vládne zdroje, podľa ktorých medzinárodný zatykač vydaný vládou v Kigali koncom januára nie je platný. Británia okrem toho nemá so stredoafrickou krajinou uzavretú dohodu o vydávaní. Podľa zdrojov môže byť v Británii aj viac podozrivých z podielu na rwandskej genocíde. Noviny citujú rwandského veľvyslanca v Londýne Clavera Gateteho, ktorý povedal, že jeho krajina "verila, že britská vláda podnikne kroky po vydaní medzinárodného zatykača pred takmer štyrmi mesiacmi."

Munyaneza, bývalý starosta v Gikongoro v južnej Rwande, usiloval o azyl v Británii pod menom Muneza a získal trvalý pobyt v roku 2002. V reakcii na fotografie v novinách povedal, že ide o "klamstvá a je pripravený pred súdom v Anglicku dokázať svoju nevinu." Rwandský generálny prokurátor Emmanuel Rukangira vo štvrtok povedal, že majú stopu vedúcu k 93 utečencom hľadaným za účasť na stodňovej masakre, počas ktorej zahynulo asi 800 tisíc ľudí. Mnohí z nich sa skrývajú v rôznych štátoch Afriky, Európy a Spojených štátov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V okolí sopky Merapi začali evakuovať obyvateľov
<< predchádzajúci článok
V tieni iránskej krízy sa začal summit rozvojových krajín