Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2023

Našli stratenú rádioaktívnu kapsulu. Otázne je, ako vypadla z nákladného auta (foto)aktualizované 1. februára 2023, 10:55 Austrálskym úradom sa v stredu podarilo nájsť stratenú drobnú rádioaktívnu kapsulu. Predmet našli na diaľnici ...Zdieľať
australia_radioactive_capsule_12439 23f3bcfa8c524a7693d42043b1569057 676x451 1.2.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 1. februára 2023, 10:55


Austrálskym úradom sa v stredu podarilo nájsť stratenú drobnú rádioaktívnu kapsulu. Predmet našli na diaľnici južne od mesta Newman.

Kapsulu zachytilo pátracie vozidlo idúce 70 kilometrov za hodinu, ktorého vybavenie zaznamenalo jej radiáciu, a neskôr ho s pomocou prenosného pátracieho zariadenia lokalizovali dva metre od okraja cesty.

Stratila sa pri prevoze medzi mestami


Kapsula s rozmermi šesť milimetrov na šírku a osem milimetrov na výšku sa stratila v štáte Západná Austrália pri prevoze medzi mestami Newman a Perth na trase dlhej zhruba 1 400 kilometrov. Z púštnej bane ťažobného gigantu Rio Tinto ju prevážali 10. januára a vozidlo dorazilo do Perthu o šesť dní neskôr.

Pohotovostné zložky na ňu upozornili 25. januára. Výkonný riaditeľ Rio Tinto Iron Ore Simon Trott sa za incident ospravedlnil.

Našli ihlu v kope sena


Podľa ministra pre pohotovostné služby v Západnej Austrálii Stephena Dawsona je nájdenie kapsuly mimoriadny výsledok. „Doslova našli ihlu v kope sena,“ skonštatoval.

Predstavitelia obrany overujú identifikáciu kapsuly, ktorú z bezpečnostných dôvodov umiestnili do olovenej nádoby. Bude uložená na bezpečnom mieste v meste Newman, odkiaľ ju neskôr prevezú do zdravotníckeho zariadenia v Perthe.

Vláda spustila vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, ako kapsula vypadla z nákladného auta. Minister zdravotníctva by tiež mal dostať v tejto súvislosti správu.

Popáleniny či rakovina


Kapsula obsahuje malé množstvo izotopu cézium-137, bežne používaného v meradlách radiácie, ktorý vyžaruje nebezpečné množstvo žiarenia ekvivalentné absolvovaniu 10 röntgenových vyšetrení za hodinu. Mohla by spôsobiť popáleniny a dlhšie vystavenie tejto rádioaktívnej látke by mohlo viesť k vzniku rakoviny.

Predstaviteľ zdravotníctva v Západnej Austrálii Andrew Robertson poznamenal, že sa zdá, že s kapsulou sa nehýbalo a zatiaľ nemajú hlásenia o žiadnych zraneniach.


Zdroj: Webnoviny.sk - Našli stratenú rádioaktívnu kapsulu. Otázne je, ako vypadla z nákladného auta (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
R. Fico apeluje na prezidentku, žiada odchod J. Budaja
<< predchádzajúci článok
Súd v korupčnej kauze Mýtnik museli odročiť, z týchto dôvodov vraj prvý a poslednýkrát