Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. októbra 2005

Naštartujte svoj organizmus vôňou!



Liečivé a povzbudzujúce účinky extraktu z kvetov, drevín a z ovocia poznali pred 5 000 rokmi už v Mezopotámii.



Zdieľať
Esenciálne oleje sa osvedčili najmä pri príprave parfumov, rôznych masážnych olejov a revitalizujúcich toník. Egyptské ženy ich pridávali do vonných mastí a kuželov. Stredovek využíval silu vône a rastlinných výluhov na zmiernenie nervových a reumatických ochorení, pri problémoch s dýchaním, so ženskými a s dermatologickými problémami. V súčasnosti sa propaguje najmä ich povzbudzujúci účinok. Niektoré obrie koncerny zavádzajú aromaterapiu ako prostriedok na zvýšenie produktivity práce. Popri popoludňajšom spánku v kancelárií je práve vôňa najväčším tromfom v rukách propagátorov alternatívnych metód. Zistilo sa, že najmä citrusy dokážu v rizikových popoludňajších hodinách s ľudským organizmom skutočné divy. Americkí výskumníci odporúčajú pridať pár kvapiek aktivizujúcej vône do klimatizačného systému alebo do vonnej lampy a pracovný výkon a schopnosť koncentrácie stúpne u viac ako polovice zamestnancov až o 70 percent. Pokiaľ nie ste vorkoholikom a zaujíma vás skôr domáce využitie vône, prinášame vám pár tipov ako na to.

Dýchanie uvoľní zázvor
So začínajúcou nádchou, prvými príznakmi prechladnutia a zanesenými dutinami si skvele poradí: mäta, eukalyptus,  koriander, zázvor, bergamot, borovica, čierne korenie, pomaranč a bazalka.
Ak ste alergik, dojčíte alebo ste tehotná, akákoľvek aromaterapia by mala pre vás ostať tabu. Takisto, ak trpíte niektorým z vážnych chronických ochorení, poraďte sa o aplikácii rastlinných extraktov v akejkoľvek forme najprv so svojím ošetrujúcim lekárom!

Akné a ekzém zlikviduje pakost
Ekzematická a aknózna pleť dokáže každej žene poriadne skomplikovať život. Zástancovia rastlinných extraktov odporúčajú na liečbu rôznych dermatitíd hlavne pakost. Na ekzém a rozšírené cievky je vhodný ružový olej, levanduľa, harmanček, pačuli, borievka a grep. Pri aplikácii rastlinných alebo ovocných extraktov treba dodržiavať niekoľko zásad. Po prvé, nikdy neprekračujte povolené množstvo! Niektoré vône a výluhy sú veľmi intenzívne a vo vyššej koncentrácii aj nebezpečné. Po druhé, čisté destilované extrakty z drevín, kvetov alebo ovocia, nenanášajte nikdy priamo na pokožku a po práci s nimi si vždy dôkladne umyte ruky.
Na „pomarančovú“ pokožku sú najúčinnejšie citrusy. Ak sa účinok nedostaví hneď a vás pri pohľade do zrkadla chytí mierna depresia, doprajte si upokojujúcu vôňu vanilky, škorice, ylang-ylang, jazmínu, bergamotu, cédra a šalvie. Smutné myšlienky zažeňte pomocou nerolu, citróna, grepu a pomaranča.

Voňavý relax vás postaví na nohy

Po namáhavom dni padne dobre príjemný voňavý kúpeľ. Zmiešajte tri polievkové lyžice medu alebo pol litra mlieka s niekoľkými kvapkami olejčeka a pomaly prilievajte pod prúdom tečúcej vody. Konkrétne množstvo aromatického oleja závisí vždy od typu, ktorý sa rozhodnete použiť. Preto sa už pri jeho kúpe informujte na dávkovanie a odporúčané množstvo, či už do kúpeľa, masážneho oleja, vlasového tonika, pleťovej vody alebo aromalámp.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zlikviduje hnačku očkovanie?
<< predchádzajúci článok
Nie sú na predaj