Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2016

NATO a USA uviedli v Rumunsku do prevádzky protiraketový systém Aegis



Na snímke je generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.



Zdieľať
Na snímke je generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR



Deveselu 12. mája (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes na rumunskej vojenskej základni Deveselu oficiálne uviedol do prevádzky komplex protiraketovej obrany Aegis.

Informovala o tom agentúra DPA, ktorá uviedla, že Rusko umiestnenie tohto systému v Rumunsku označilo za škodlivé a za ohrozenie strategickej stability.

Moskva sa podľa DPA domnieva, že nový americký systém by mohol zostreľovať ruské rakety, zatiaľ čo aliancia namieta, že technicky to nie je možné. Spojené štáty, ktoré boli vedúcou silou projektu, uviedli, že cieľom nového systému je reagovať na pretrvávajúcu hrozbu, ktorú predstavuje Irán.

V článku, ktorý Stoltenberg napísal pre dnešné vydanie rumunského denníka Adevarul, sa uvádza, že "geografia a fyzika znemožňujú systémom NATO, aby zostreľovali ruské medzikontinentálne balistické rakety". Vysvetlil, že to nie je možné vzhľadom na nízky počet striel tohto protiraketového systému a polohu, ktorá je buď "príliš na juh, alebo príliš blízko k Rusku". Stoltenberg dodal, že tieto fakty boli a budú ruskému vedeniu vysvetľované.

Systém protiraketovej obrany v Rumunsku je súčasťou štítu, ktorý tvoria aj prvky protivzdušnej obrany na amerických lodiach a spojeneckých plavidlách či radar s raketami v Turecku.

Základňa Deveselu bola vybudovaná Spojenými štátmi. Pod kontrolu NATO ju prevedú v júli počas summitu aliancie, ktorý sa bude konať vo Varšave.

Druhá základňa vznikne neďaleko poľského mesta Redzikowo, kde by ju mali uviesť do prevádzky v roku 2018. S jej výstavbou sa oficiálne začne tento piatok. Ako pripomenula agentúra DPA, Redzikowo leží v blízkosti ruskej exklávy, Kaliningradskej oblasti.

Podľa Stoltenberga zariadenie v Deveselu "podstatne zvyšuje obranné pokrytie územia NATO pred útokmi raketami stredného a krátkeho doletu".

"Nikdy nemôžeme presne vedieť, aké výzvy sú pred nami. Šesťdesiatsedem rokov dejín NATO nás to dobre naučilo. Ale učia nás aj to, akú hodnotu má pripravenosť brániť naše národy pred akoukoľvek hrozbou a kedykoľvek," zdôraznil.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pár, ktorý pri zostrelení letu MH17 prišiel o 3 deti, má dcérku
<< predchádzajúci článok
Cirkví vyjadrili podporu vláde pri realizácii predsedníctva v Rade EÚ