Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. novembra 2010

NATO: Moskva prezradí svoju víziu protiraketovej obrany



Ruský prezident Dmitrij Medvedev prezradí vo svojom prejave na víkendovom summite NATO v Lisabone predstavy Ruska o spolupráci medzi NATO a Ruskom v oblasti protiraketovej obrany. ...



Zdieľať
dmitrij medvedev Dmitrij MedvedevFoto: SITA/APMOSKVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Ruský prezident Dmitrij Medvedev prezradí vo svojom prejave na víkendovom summite NATO v Lisabone predstavy Ruska o spolupráci medzi NATO a Ruskom v oblasti protiraketovej obrany. Podľa toho, čo o Medvedevovom prejave vopred v Moskve prezradil jeho hlavný zahraničnopolitický poradca Sergej Prichodko, by mal prísť ruský prezident s prevratnými návrhmi. "Prezident Medvedev nadnesie celý rad nápadov, ako by sme mali v nadchádzajúcich rokoch v oblasti protiraketovej obrany spolupracovať. Rozhodnutia budeme prijímať v najbližších rokoch, ale ich dôsledky ovplyvnia povahu našej spolupráce na celé desaťročia dopredu," avizuje Medvedevov poradca.


Ako jeden z vôbec prvých vplyvných mužov Kremľa dokonca Prichodko hovorí v pozitívnom zmysle o transatlantickej spolupráci, na ktorej je NATO postavené. "Sme toho názoru, že transatlantický proces sa naozaj dal do chodu, a my teraz máme veľmi dobrú príležitosť, aby sme už raz a navždy odstránili prekážky, ktoré nás rozdeľujú, a posunuli sa k spoločnému nedeliteľnému bezpečnostnému priestoru," hovorí Prichodko.

Rusko a NATO si v posledných týždňoch vymieňajú neobvykle ústretové stanoviská a obe strany hovoria zhodne o prelome vo vzťahoch. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen napríklad v pondelok vyhlásil, že NATO a Rusko vstupujú do novej éry vzťahov, ktorá už nebude poznačená nedôverou a bude sa vyznačovať oveľa širšou spoluprácou. "Myslím si, že sme svedkami celkom nového začiatku vo vzťahoch medzi NATO a Ruskom. Možno by som mohol ísť aj ďalej a povedať, že je to nový začiatok vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom," vyhlásil Rasmussen.

Členské krajiny NATO budú na summite rokovať najmä o rozšírení amerického protiraketového štítu a o budúcnosti Afganistanu. V oboch bodoch je viac ako kedykoľvek predtým zapojené aj Rusko. Moskva v posledných týždňoch avizovala ochotu spolupracovať s NATO v Afganistane, a dokonca aj na protiraketovom štíte, proti ktorému doteraz

Zmenu v prístupe Ruska k NATO a k Západu badať v posledných týždňoch najmä z výrokov ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Naposledy cez víkend na summite G20 v japonskej Jokohame vyhlásil, že vzťahy medzi Ruskom a NATO sa kontinuálne zlepšujú, čo podľa neho ukáže aj summit v Lisabone.

Potvrdená účasť Medvedeva na summite NATO prekvapila najmä preto, že hlavnou témou podujatia bude budúcnosť projektu protiraketového štítu nad územím Európy, proti ktorému Rusko doteraz vehementne protestovalo. Teraz Moskva signalizuje, že by na projekte mohla a chcela spolupracovať.

Neobvykle ústretové slová zvolil Medvedev smerom k NATO aj koncom októbra na stretnutí so zahraničnopolitickými analytikmi v meste Gorkij. Vinu za komplikované vzťahy medzi NATO a Ruskom pripísal ako prvý ruský štátnik v histórii aj na vrub Ruska. "Všetci máme nejaké historické pozadie. A to bohužiaľ zaťažuje naše vzťahy vrátane vzťahov s NATO," vyhlásil Medvedev.

V značnej časti ruskej populácie podľa Medvedeva "stále prevláda pocit, že NATO je istým spôsobom akýsi agresívny faktor vo vzťahu k Rusku". Toto vnímanie je však podľa neho "v mnohých ohľadoch mylné". Na druhej strane Západ stále "vníma Rusko ako krajinu, v ktorej nikdy nemôže byť demokracia, ktorá bude vždy oddaná autoritárskym princípom a ktorá sa odmieta vyvíjať tak ako zvyšok sveta".

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dodávatelia elektriny už uvažujú nad čerpacími stanicami
<< predchádzajúci článok
Riziko bankrotu v eurozóne je podľa MMF prehnané