Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Navaľnyj sa nedostal medzi finalistov tohoročnej Sacharovovej cenyAlexej Navaľnyj, archívna snímka.Zdieľať
Alexej Navaľnyj, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 8. októbra (TASR) - Finalistami Sacharovovej ceny za slobodu myslenia v roku 2019 sú trojica brazílskych aktivistov za ľudské práva a ochranu životného prostredie, väznený ujgurský ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti a skupina piatich študentiek z Kene pod názvom "The Restorers".


Po spoločnom hlasovaní výborov pre zahraničné veci a rozvoj to v utorok rozhodli poslanci Európskeho parlamentu (EP).

Do užšieho výberu sa nakoniec dostali traja Brazílčania - zavraždená politická aktivistka a ochrankyňa ľudských práv Marielle Francová, domorodý náčelník a ochranca životného prostredia Raoni a ochrankyňa ľudských práv a bojovníčka proti odlesňovaniu Claudelice Silva dos Santosová.

Finalistom je aj predstaviteľ ujgurskej menšiny v Číne Ilham Tohti, ktorý bojuje za práva svojho etnika a podporuje vykonávanie zákonov o regionálnej autonómii. V roku 2014 ho uznali za vinného zo separatizmu a odsúdili na doživotie.

Prestížnu cenu môžu získať aj mladé Keňanky zo skupiny "The Restorers" - Stacy Owinová, Cynthia Otienová, Purity Achiengová, Mascrine Atienová a Ivy Akinyiová. Mladé študentky vyvinuli aplikáciu i-Cut zameranú na pomoc dievčatám, ktoré boli nútené podstúpiť obriezku.

Spomedzi nominantov, ktorých jednotlivé politické frakcie v EP navrhli v septembri, vypadol napríklad ruský opozičný politik a ľudskoprávny aktivista Alexej Navaľnyj.

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu rozhodne o víťazovi tohoročnej ceny vo štvrtok 24. októbra na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. Samotná cena bude udelená 18. decembra na slávnostnom ceremoniáli europarlamentu rovnako v Štrasburgu.

Sacharovovu cenu každoročne udeľuje Európsky parlament - už od roku 1988 - tým jednotlivcom a organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a slobody. Nominácie na túto cenu môžu predložiť politické skupiny v EP alebo skupina najmenej 40 europoslancov.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dva pády lietadiel 737 Max majú negatívny vplyv na obchody Boeingu
<< predchádzajúci článok
Pristátie francúzskych vzduchoplavcov v Zázrivej pripomína pamätník

Navaľnyj sa nedostal medzi finalistov tohoročnej Sacharovovej ceny - diskusné fórum čitateľov