Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2007

Navrhli text spoločného vyhlásenia parlamentov SR a MR



Prijatie spoločného vyhlásenia, v ktorom by slovenský a maďarský parlament vyjadrili poľutovanie nad neuralgickými momentmi spoločnej histórie oboch národov, by pre SMK znamenal ich uzatvorenie. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Prijatie spoločného vyhlásenia, v ktorom by slovenský a maďarský parlament vyjadrili poľutovanie nad neuralgickými momentmi spoločnej histórie oboch národov, by pre SMK znamenal ich uzatvorenie. Text vyhlásenia, ktorého návrh vo štvrtok schválilo predsedníctvo SMK, odošle strana predsedom parlamentov SR a MR, Pavlovi Paškovi a Katalin Sziliovej. Na dnešnej tlačovej besede strany o tom informoval jej predseda Pál Csáky.

Návrhom textu reaguje SMK podľa Csákyho na výzvu kolegov z KDH. Parlamenty by v úvode vyhlásenia deklarovali odhodlanie budovať spoločnú európsku budúcnosť a zbaviť sa historických nánosov vo vzájomných vzťahoch. Zdôraznili by stáročné spolužitie oboch národov a množstvo jeho pozitívnych čŕt, na základe ktorých možno vybudovať spoločnú víziu budúcnosti pri vzájomnom pochopení a podpore. Uznali by aj problematické momenty spoločnej histórie - po tri na každej strane. Maďarský parlament by podľa návrhu SMK mal vyjadriť ľútosť nad politikou maďarskej (uhorskej) vlády z prelomu 19. a 20. storočia, ktorá porušovala menšinové práva, ďalej nad poľutovaniahodnými krokmi maďarskej vlády po roku 1938 a vstup vojsk Maďarskej ľudovej armády na územie bývalého Československa v roku 1968. Národná rada SR by mala podľa návrhu SMK vyjadriť poľutovanie nad porušovaním práv občanov maďarskej národnosti po roku 1918, nad odvlečením občanov maďarskej národnosti do Maďarska a Česka v rokoch 1945-48 a nad aplikovaním princípu kolektívnej viny voči nim. V ďalších bodoch textu by sa podľa SMK mali oba parlamenty vyjadriť k negatívnym momentom nútenej výmeny obyvateľstva po druhej svetovej vojne a smerom k budúcnosti vyjadriť odhodlanie nasledovať v národnostnej politike pozitívne európske príklady a procesy. "Chce to úprimnosť," povedal Csáky s tým, že aj samotný text má názov Spoločne a úprimne. SMK navrhuje, aby ho parlamenty SR a MR prijali spoločne 8. mája 2008 na Deň Európy. "My zaň lobovať nebudeme, dávame ho k dispozícii ako krôčik na ceste, ktorá sa začala na počiatku 90. rokov," povedal Csáky, pričom vyzdvihol doterajšie kroky Katalin Sziliovej, Pavla Hrušovského a Bélu Bugára, ktorí už na túto tému rokovali. Csáky potvrdil, že v prípade prijatia textu parlamentmi by to SMK považovala za bodku za historickými nánosmi. "Poznáme myslenie Slovákov aj Maďarov, intelektuálov a politikov z oboch strán, preto sme vytypovali takéto elegantné, vyvážené riešenie, aj keď vieme, že stopercentné neexistuje," dodal Csáky s tým, že je možné len v prípade, ak neprejde v slovenskom parlamente text z dielne SNS, ktorý má potvrdiť nedotknuteľnosť Benešových dekrétov.

Predsedníctvo SMK vyslovilo na štvrtkovom rokovaní aj nesúhlas s redukciou vysielania národnostného Rádia Patria. Plány Slovenského rozhlasu na zrušenie jeho vysielania na stredných vlnách považuje SMK podľa Csákyho za faktický zánik Patrie, preto chce rokovať s ministerstvom kultúry i vedením verejnoprávneho rozhlasu.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Islamskí militanti popravili dve ženy
<< predchádzajúci článok
Pre zvýšené hladiny riek už v Bratislave zasahujú aj hasiči