Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. mája 2019

Návrhy SaS na úpravu Zákonníka práce v pléne neprešliNa archívnej snímke predseda strany SaS Richard Sulík.Zdieľať
Na archívnej snímke predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 15. mája (TASR) – Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nebude možné odpracovať najviac 40 hodín týždenne v priemere namiesto súčasných 20 hodín. Plénum v stredu odmietlo novelu Zákonníka práce z dielne opozičnej SaS.


Cieľom podľa liberálov malo byť zlepšenie podmienok uplatnenia absolventov stredných a vysokých škôl na trhu práce. Dohoda o brigádnickej práci študentov sa týmto spôsobom mala zatraktívniť.

Zároveň chceli vypustiť podmienku, že dohodu o brigádnickej práci študentov možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov. Súčasná legislatíva totiž limituje uzatvorenie dohody o brigádnickej práci študentov na určitý čas, najviac na 12 mesiacov.

V nadväznosti na tento návrh SaS predložila aj novelu zákona o sociálnom poistení. Podľa nej sa mala zvýšiť hranica príjmu z dohody o brigádnickej práci študentov, z ktorej študent nie je povinne dôchodkovo poistený. Mala sa teda zvýšiť suma, do ktorej je študent oslobodený od platenia odvodov na sociálne poistenie – tzv. odvodová výnimka. "Veríme, že toto bude motivácia nielen pre mladých ľudí hľadať si už počas štúdia prácu, ale aj pre zamestnávateľov, ktorým sa aj týmto spôsobom znížia náklady," poznamenala poslankyňa SaS Jana Kiššová. Ani tento návrh parlament nepodporil.

Plénum odmietlo aj ďalšie novely Zákonníka práce od SaS. Navrhovali zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku v prípade, že pracovný pomer netrval celý rok, respektíve, ak zamestnanec nevykonával prácu počas celého roka. Cieľom ďalšej úpravy Zákonníka práce bolo umožniť každému zamestnancovi, ktorý má nárok na zabezpečenie povinného stravovania zamestnávateľom, vyhovujúci druh stravovania. Súčasný výpočet zákonných spôsobov povinného zabezpečovania stravovania zamestnávateľom navrhovali doplniť o možnosť poskytovania finančného príspevku zamestnancovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort výstavby vyhlásil už piatu výzvu na zatepľovanie straších domov
<< predchádzajúci článok
OĽaNO žiada, aby vláda stiahla návrh o povinnej predškolskej dochádzke

Návrhy SaS na úpravu Zákonníka práce v pléne neprešli - diskusné fórum čitateľov