Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2009

Návšteva maďarskej školy nie je gesto, tvrdí GašparovičPrezident SR Ivan Gašparovič dnes symbolicky otvoril školský rok v maďarskej aj slovenskej základnej škole vo Veľkom Mederi. Ani v čase napätých susedských vzťahov to však netreba vnímať ako ...Zdieľať
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič dnes symbolicky otvoril školský rok v maďarskej aj slovenskej základnej škole vo Veľkom Mederi. Ani v čase napätých susedských vzťahov to však netreba vnímať ako gesto, tvrdí prezident. „Ja to beriem ako niečo normálne, normálne pôjdem aj na iné školy,“ povedal Gašparovič novinárom po návšteve Základnej školy Bélu Bartóka s vyučovacím jazykom maďarským. Ako uviedol v príhovore, rád pôjde všade, kam ho pozvú.


Vítanie prezidenta zástupkyňou maďarskej školy sprevádzalo „fuj“ jedného z rodičov, ktorý Gašparovičovi pri odchode zaštrngal kľúčmi. Prezident v príhovore žiakov a učiteľov upozornil, že nie je výnimočné, ak medzi nich prišiel. „Ja som vždycky s vami, so všetkými tými, ktorí sa chcú učiť. Po celom Slovensku, po celom svete. Lebo len človek, ktorý niečo vie, vie veľa vecí pochopiť a vie si ich rozumne,“ hovoril Gašparovič.

Slovami o hľadaní spoločnej cesty začínala hlava štátu návštevu slovenskej ZŠ Jána Ámosa Komenského. „Aby sme si rozumeli, potrebujeme spoluprácu a potrebujeme sa dohovoriť, preto som veľmi rád, že na Slovensku zachovávame všetko preto, žeby každý sa mohol učiť vo svojej materinčine,“ vysvetľoval Gašparovič. Ako ďalej povedal, občan Slovenska musí vedieť po slovensky, ak chce mať rovnoprávny život so všetkými občanmi. Nájsť si zamestnanie v celom štáte podľa neho znamená dohovoriť sa. „Som presvedčený, že bez tohto uvedomenia si je život vždycky ťažší,“ myslí si Gašparovič.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pomoc pred sexuálnym zneužívaním potrebovalo v SR 152 detí
<< predchádzajúci článok
Telefónica O2 Slovakia mení generálneho riaditeľa