Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2019

Návštevu Márie Terézie v Chtelnici pripomínajú Tereziánske slávnostiNa archívnej snímke východný pavilón kaštieľa v Chtelnici.Zdieľať
Na archívnej snímke východný pavilón kaštieľa v Chtelnici. Foto: TASR - Martin Palkovič
Chtelnica 3. augusta (TASR) – Chvíle, keď kaštieľ v Chtelnici v okrese Piešťany vítal v roku 1775 panovníčku Máriu Teréziu, pripomenuli v sobotu Tereziánske slávnosti. Návštevníci podujatia mohli sledovať veľkolepý sprievod panovníčky a jej dvora plného šľachticov, divadelníkov a zabávačov a zároveň stráviť deň plný zábavy, atrakcií, divadla či tanca. Deti si mohli vyskúšať streľbu z malých katapultov na terč, z kuše na drevený hrad s terčami aj lukostreľbu, informovali organizátori podujatia. Súčasťou programu bola divadlo, fakírska show, šerm, dobové tance i vystúpenia akrobatov. Tretí ročník podujatia zorganizovala obec Chtelnica.


Kaštieľ pôvodom z konca 16. storočia bol vo vlastníctve významného šľachtického rodu Erdődyovcov a stal sa centrom dobrovodského panstva. Pôvodne renesančný objekt prešiel v roku 1769 rozsiahlou rekonštrukciou, počas ktorej bol prestavaný na barokový a táto podoba sa zachovala dodnes. Kaštieľ bol obklopený rozsiahlym parkom s okrasnými záhradami, alejami, pomarančovníkovým sadom, jazierkom, zvernicou i bažantnicou. Niektoré z týchto prvkov boli vybudované v roku 1775, keď zemepán Ján Erdödy privítal v kaštieli panovníčku Máriu Teréziu so sprievodom. Na jej počesť usporiadal poľovačky, ples, ohňostroj i ďalšie slávnosti.

V polovici 19. storočia panstvo prevzali Pálffyovci a kaštieľ v Chtelnici sa stal ich letným sídlom. V roku 1941 otvorili v kaštieli za účasti prezidenta Jozefa Tisa Vyššiu vojenskú školu Hlinkovej mládeže. Za socializmu sídlila v objekte základná škola, neskôr ho prevzalo ministerstvo vnútra. Do vlastníctva obce sa areál dostal v roku 2003. Chtelnický kaštieľ je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Celý objekt sa skladá z centrálne umiestnenej hlavnej budovy kaštieľa, ktorá je obklopená štyrmi pavilónmi. Za kaštieľom sa tiež nachádza rozsiahly park s rybníkom.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ČEZ musí v roku 2020 získať povolenie na prevádzkovanie Temelína
<< predchádzajúci článok
Výbuch na leteckej základni v Sýrii zabíjal

Návštevu Márie Terézie v Chtelnici pripomínajú Tereziánske slávnosti - diskusné fórum čitateľov