13. marca 2016

NBA: Golden State aj San Antonio natiahli dlhé domáce série bez prehry

Stephen Curry z Golden State Warriors

Stephen Curry z Golden State Warriors Foto: TASR/AP
New York 13. marca (TASR) - Basketbalisti Golden State Warriors neprehrali v zámorskej NBA doma už 48 zápasov. Phoenix Suns zdolali v noci na nedeľu 123:116 a v prebiehajúcom ročníku zvládli bez zaváhania aj jubilejný tridsiaty duel pred vlastnými fanúšikmi. V záverečných fázach zápasu pritom museli o víťazstvo bojovať a deväťbodový deficit približne dvanásť minút pred koncom napokon zmazali s pomocou Stephena Curryho. Najužitočnejší hráč (MVP) vlaňajšej sezóny zaznamenal 35 bodov, hoci väčšinu času tretej štvrtiny presedel na lavičke.

Phoenixu nestačilo ani 30 bodov Brandona Knighta, ktorému sa v noci na nedeľu darilo predovšetkým spoza trojkového oblúka. Z dvanástich pokusov premenil sedem. V závere to mali Suns na palubovke obhajcu titulu dobre rozohrané, ale Curry nepripustil prekvapenie. Tri zo siedmich úspešných trojok hodil vo štvrtej štvrtine, v ktorej Warriors výrazne prevýšili súpera a napokon triumfovali 37:21.

Perfektnú domácu sériu natiahlo aj San Antonio. Oklahomu zdolalo 93:85 a v AT&T Center vylepšilo svoju tohtosezónnu bilanciu na 32-0. Priblížilo sa tak k prekonaniu vlaňajšej vlastnej 41-zápasovej série, ktorá je dosiaľ treťou najdlhšou v histórii NBA. Spurs v dueli proti Thunder zároveň podčiarkli dominanciu v Juhozápadnej divízii a vybojovali si piate prvenstvo za uplynulých šesť rokov. Kawhi Leonard zaznamenal 26 bodov, LaMarcus Aldridge len o dva menej.

Hosťom z Oklahoma City nestačilo 28 bodov Kevina Duranta. Po dlhšej prestávke od Zápasu hviezd sa im nedarí a z dvanástich zápasoch prehrali až osem. Do štvrtej štvrtiny na pôde Spurs pritom šiestykrát za sebou vstúpili s náskokom v skóre, no ani šiesty zápas nedotiahli do úspešného konca. V tejto štatistike sú v NBA najhorším tímom, keďže až v dvanástich stretnutiach prebiehajúceho ročníka prišli o sľubný náskok smerujúci k víťazstvu v záverečnej štvrtine.

Zápas medzi Torontom a Miami sa po riadnom hracom čase skončil nerozhodne 97:97, v predĺžení však boli úspešnejší domáci Raptors a triumfovali 112:104. Lídrom ofenzívy domácich bol DeMar DeRozan, ktorý zaznamenal svoje sezónne maximum 38 bodov, navyše pridal 10 doskokov. Z uplynulých šiestich duelov vyhral kanadský tím päť.