Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. januára 2010

NBS nespochybňuje vládny konsolidačný plán



Národná banka Slovenska (NBS) nespochybňuje podľa guvernéra Jozefa Makúcha vládou stanovený plán konsolidácie verejných financií. ...



Zdieľať
Jozef Makúch

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Národná banka Slovenska (NBS) nespochybňuje podľa guvernéra Jozefa Makúcha vládou stanovený plán konsolidácie verejných financií. Ten počíta so znížením deficitu verejných financií pod úroveň maastrichtského kritéria 3 % hrubého domáceho produktu do roku 2012. Aj keď Program stability Slovenska, ktorý vláda v stredu schválila, podľa Makúcha mohol byť ambicióznejší, centrálna banka oceňuje to, že na druhej strane je ambicióznejší ako požiadavka Európskej komisie. Tá Slovensku odporučila znížiť deficit pod 3-percentnú hranicu do roku 2013. "Nemáme najmenší dôvod spochybňovať alebo kritizovať program. Naopak budeme so záujmom pozerať ako sa plní," uviedol Makúch vo štvrtok v rámci vystúpenia na konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Centrálna banka bude podľa guvernéra sledovať nie len to, či sa plní stanovené percento znižovania schodku verejných financií, ale aj štruktúru deficitu, ktorá je podľa Makúcha rovnako dôležitá.

Vláda pošle do Bruselu v poradí už druhý program stability. Európska komisia má na jeho základe zhodnotiť konsolidačný program Slovenska ako člena eurozóny. Pred vstupom krajiny do menovej únie vláda komisii zasielala tzv. konvergenčný program. V aktuálnom programe stability ministerstvo financií prezentuje konsolidačný plán, ktorý predpokladá znižovanie deficitu verejných financií z minuloročných 6,3 % hrubého domáceho produktu na 5,5 % v tomto roku a ďalej až po maastrichtské tri percentá v roku 2012. Vyrovnaný rozpočet by podľa tohto zámeru mala krajina dosiahnuť v roku 2015.

Vláda v schválenom programe pripúšťa aj zavedenie výdavkových stropov či horného limitu na dlh verejnej správy, ako aj ďalšie opatrenia, ktoré by mali zvýšiť kvalitu riadenia verejných financií. Minister financií Ján Počiatek by chcel tieto pravidlá zaviesť do praxe už v najbližšej dobe. Podobné návrhy na zlepšenie riadenia verejných financií v diskusnej štúdii zverejnenej centrálnou bankou prednedávnom predstavili aj člen bankovej rady Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor a Michal Horváth z Ministerstva financií SR.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ECB: Nastal čas fiškálneho sprísnenia
<< predchádzajúci článok
Vláda pritvrdzuje v boji proti výrobcom zelených energií