Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2014

Neakceptujem delenie krajín EÚ na staré a nové, hovorí Juncker



predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker



Zdieľať
predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker Foto: TASR/Martin Turanovič
Bratislava 6. mája (TASR) - V Európskej únii by sa nemali vytvárať nové deliace čiary, ani medzi severom a juhom, ani medzi východom a západom. "Neakceptujem, aby sme členské štáty delili na nové a staré," povedal na dnešnej tlačovej konferencii ľudových strán v Bratislave kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) na post predsedu Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.


Zároveň upozornil, že v týchto eurovoľbách sa bude po prvý raz voliť na základe Lisabonskej zmluvy. "Nachádzame sa v situácii, keď je na tom socialistická strana, pokiaľ ide o vyhliadky, približne podobne ako EPP. Ale chceme, aby sa EPP stala víťazom volieb," vyhlásil s tým, že jazýčkom na váhach pri získaní tesnej väčšiny môžu byť práve slovenskí europoslanci. Dodal, že sa mení aj spôsob výberu predsedu Európskej komisie, kedy už členovia Európskej rady budú povinní pri jeho nominácii rešpektovať výsledok eurovolieb.


Blížiace sa eurovoľby

"Ľudia rozhodnú o tom, ktorým smerom sa bude uberať politika zamestnanosti EÚ. Ľudové strany sú za konsolidáciu verejných financií, zároveň však treba robiť politiku zamestnanosti. Je potrebné, aby sme na to vynakladali viac peňazí ako doteraz a aby sme použili aj ďalšie nástroje," konštatoval Juncker na margo piatich priorít ľudovcov v týchto voľbách. Zároveň ale dodal, že väčšinu, 90 percent novovytvorených pracovných miest, vytvárajú v Európe malé a stredné podniky.


Energetická únia

"Druhou prioritou je vytvorenie európskej energetickej únie, treťou zmluva s USA a ďalšou budovanie menovej a hospodárskej únie. Piata priorita sa týka tzv. britskej otázky," poznamenal Juncker. "Pre Slovensko by bolo zaujímavé vytvorenie energetickej únie. Nie som pripravený akceptovať to, že by sa krajiny ako Slovensko mohli ocitnúť v situácii, že im v polovici zimy vypnú dodávky plynu. Ak sa nepodarí kúpiť plyn z východu, treba ho vykompenzovať zo západu. Ak by sa východný plyn príliš zdražil, treba prejsť na iné zdroje," dodal.

Juncker poznamenal, že na Slovensku bol niekoľkokrát, prvýkrát v roku 1997, kedy padlo rozhodnutie, že Slovensko zatiaľ nebude prizvané k rokovaniam o vstupe do EÚ. "Mal som vtedy veľmi vzrušujúce stretnutie s vtedajším premiérom Mečiarom. Snažil sa mi zabrániť, aby som sa mohol stretnúť s predstaviteľmi opozície," poznamenal Juncker s tým, že slovenského expremiéra Mikuláša Dzurindu považuje za svojho osobného priateľa.

Tlačovú konferenciu organizovala SDKÚ-DS a moderoval ju práve Mikuláš Dzurinda. Prítomní boli predsedovia a lídri eurokandidátok všetkých slovenských členov EPP, okrem SDKÚ-DS aj KDH, Most-Híd a SMK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministri financií EÚ prijali smernicu na ochranu eura pred falšovaním
<< predchádzajúci článok
Ukrajinská polícia stratila kontrolu nad situáciou v Luhanskej oblasti