13. novembra 2007

Nečakané prehry Nadala a Djokoviča

Po stretnutiach 2. kola súbojov základnej časti na tenisovom Masters Cupe v čínskom Šanghaji (dotácia 4,45 mil. USD, tvrdý povrch v hale) zostal v Zlatej skupine medzi singlistami bez prehry ...

ŠANGHAJ 13. novembra (WEBNOVINY) - Po stretnutiach 2. kola súbojov základnej časti na tenisovom Masters Cupe v čínskom Šanghaji (dotácia 4,45 mil. USD, tvrdý povrch v hale) zostal v Zlatej skupine medzi singlistami bez prehry prekvapujúco iba Španiel David Ferrer. Utorok priniesol nečakané prehry vyššie v rebríčku stojacich tenistov: Rafaela Nadala a Novaka Djokoviča.

V čisto španielskom súboji zdolal ôsmy nasadený Ferrer práve turnajovú dvojku Nadala za 160 minút 4:6, 6:4, 6:3. V stretnutí nadpriemernej úrovne plnom fyzicky náročných výmen od základnej čiary prevýšil Ferrer svojho favorizovaného krajana vo víťazných úderoch 37:24 a celkovo v získaných bodoch 101:88. Starší z oboch aktérov španielskeho derby viedol v rozhodujúcom treťom sete už 5:1, ale prvú možnosť na ukončenie stretnutia pri svojom podaní ešte nevyužil. Nadal znížil na 3:5, ale po následne výborne odservovanom geme sa Ferrer tešil z tretieho víťazstva nad trojnásobným šampiónom Roland Garros v kariére (bilancia 3:4). Zároveň potvrdil svoj osemfinálový triumf z tohtoročného US Open v New Yorku. "Bez debaty dnes som prehral s hráčom, ktorý hral fantastický tenis. Mal veľké sebavedomie, skvelý pohyb a jeho niektoré údery boli nechytateľné," uviedol na adresu svojho premožiteľa Nadal. "Musel som hrať perfektne. Inak by som nezdolal Rafu. V treťom sete mi pomohlo aj veľké sebavedomie, ale za stavu 1:5 súper zabojoval a nebolo mi potom všetko jedno, keď znížil na 3:5," komentoval Ferrer.
Nováčik na prestížnom koncoročnom podujatí je bez prehry na čele Zlatej skupiny, ale ešte stále nemá postupovú definitívu. V prípade, že vo svojom záverečnom skupinovom vystúpení prehrá s Francúzom Richardom Gasquetom 0:2 a Nadal zdolá bez straty setu Djokoviča, mal by Ferrer sumárne horší pomer setov.
V predchádzajúcom utorkovom stretnutí Zlatej skupiny po druhý raz na turnaji neuspel Srb Novak Djokovič a je tak už definitívne bez šance na postup medzi najlepších štyroch. Svetová trojka podľahla osmičke turnaja
Francúzovi Richardovi Gasquetovi za 85 minút 4:6, 2:6. Gasquet má po dvoch zápasoch na konte jedno víťazstvo a stále šancu na postup do semifinále. Musí však zdolať zatiaľ stopercentného Ferrera.
S výnimkou záveru prvého setu mal súboj dvoch debutantov na turnaji majstrov plne pod kontrolou 21-ročný Francúz. O rok mladší Srb sa chytil v prvom sete za stavu 1:4, ale stratu dvoch brejkov už nedohnal a set prehral 4:6. V druhom dejstve bol už bývalý najlepší svetový junior pánom na centrálnom dvorci v hale Qi Žong. Gasquet zahral o desať víťazných úderov viac ako jeho súper (bilancia 25:15) a o 10 nevynútených chýb menej (17:27). V treťom vzájomnom dueli Francúz zdolal Srba vôbec po prvý raz. "Dnes som nemal proti favorizovanému súperovi čo stratiť. Hral som uvoľnene a nakoniec celkom ľahko vyhral. Darilo sa mi najmä z bekhendu, z ktorého som zahral niekoľko vynikajúcich úderov," nechal sa počuť Gasquet.
Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu Djokovič je zatiaľ jediným menším sklamaním úrovňou kvalitného výberového turnaja v Šanghaji. "Prišiel som do Číny v role jedného z favoritov a nenaplnil som to. Zrejme ma postihol syndróm vyhorenia po výbornej sezóne, a tak trochu som nezvládol tlak okolia," citujú svetové agentúry Djokoviča.
Po druhých zápasoch deblistov v Zlatej skupine si neporazenosť udržal skúsený česko-indický pár Martin Damm - Leander Paes. Veteráni s nasadzovacím číslom 4 zdolali v záverečnom utorkovom stretnutí v hale Qi Žong turnajové osmičky z Izraela Jonathana Erlicha a Andyho Rama 6:4, 7:5. Švéd Jonas Björkman a Bielorus Max Mirnyj ešte predtým prehrali aj svoj druhý zápas a už stratilli šancu na obhajobu minuloročného titulu. Skúsení dlhoroční debloví partneri podľahli druhej nasadenej austrálsko-zimbabwianskej dvojici Paul Hanley, Kevin Ullyett 6:7 (3), 4:6.
Stredajší program v hale Qi Žong obstarajú stretnutia Červenej skupiny. Svetová jednotka Roger Federer si v druhom zápase dňa po 10.00 h SEČ zmeria sily s Rusom Nikolajom Davydenkom. Prekvapujúco pôjde o súboj dvoch zdolaných tenistov z prvého kola skupinových bojov. Po tomto stretnutí nasleduje duel o priebežné prvé miesto v skupine medzi Američanom Andym Roddickom a Čiľanom Fernandom Gonzálezom. Na programe budú aj štvorhry: Lukáš Dlouhý, Pavel Vízner (5-ČR) - Arnaud Clément, Michael Llodra (7-Fr.) a Mark Knowles, Daniel Nestor (1-Bah./Kan.) - Simon Aspelin, Julian Knowle (3-Švéd./Rak.).

Štvorhra - Zlatá skupina - súhrn:
Paul Hanley, Kevin Ullyett (2-Austr./Zimb.) - Jonas Björkman, Max Mirnyj (6-Švéd./Biel.) 7:6 (3), 6:4
Martin Damm, Leander Paes (4-ČR/India) - Jonathan Erlich, Andy Ram (8-Izr.) 6:4, 7:5

1. Damm, Paes 2 2 0 4:0 2
2. Hanley, Ullyett 2 1 1 3:2 1
3. Erlich, Ram 2 1 1 2:3 1
4. Björkman, Mirnyj 2 0 2 0:4 0