Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. marca 2016

Necelá tretina Slovákov považuje stav slovenskej ekonomiky za dobrý



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 10. marca (TASR) – Ekonomickú situáciu na Slovensku aj v celej Európskej únii (EÚ) vnímajú Slováci pozitívnejšie ako v minulosti. Väčšina ľudí stále podporuje spoločnú menu euro aj koncept Energetickej únie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu štandardný Eurobarometer z novembra minulého roka. Na Slovensku uskutočnila zber dát agentúra TNS Slovakia.


Stav slovenskej ekonomiky považuje za dobrý necelá tretina (30 %) ľudí. Až dve tretiny (66 %) Slovákov však majú presne opačný názor a situáciu hodnotia negatívne. O niečo pozitívnejšie vyznieva hodnotenie hospodárskej situácie v celej EÚ. Za dobrú ju pokladá viac ako polovica (51 %) obyvateľov Slovenska.

Nadpolovičná väčšina Slovákov vníma pozitívne svoju osobnú situáciu v zamestnaní (54 %) či finančný stav svojej domácnosti (55 %). Vlastnú situáciu v práci hodnotia občania o niečo lepšie ako v minulom roku (51 %). V posudzovaní finančnej situácie nenastala oproti predchádzajúcemu obdobiu na Slovensku žiadna zmena (54 %), v rámci EÚ je priemer pozitívneho vnímania vyšší (68 %).

Euro ako spoločnú menu podporuje 78 % ľudí v SR. Sú to predovšetkým študenti, ľudia vysokoškolsky vzdelaní, manažéri a tiež ľudia vo veku 25 až 39 rokov. Naopak, euro najmenej podporujú nezamestnaní (58 %). Aj napriek relatívne vysokému podielu podpora eura mierne klesá, v roku 2014 ho podporovalo 81 % občanov Slovenska. V rámci celej únie je podpora eura oveľa nižšia, so spoločnou menou súhlasí len o niečo viac ako polovica (56 %) obyvateľov EÚ.

Spoločnú energetickú politiku Európskej únie dnes podporuje 70 % Slovákov, najmä z radov mladších ľudí, študentov a manažérov. Jej hlavnou prioritou by mala byť garancia rozumných cien za energie, tvrdí 41 % občanov. Medzi ďalšie priority Energetickej únie by mala patriť ochrana životného prostredia (30 %) a rozvíjanie energie z obnoviteľných zdrojov (28 %).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cez víkend sa koná prvé Európske fórum Jeden z nás
<< predchádzajúci článok
Internetová aplikácia umožní prístup k dokumentom komunistickej ŠtB