Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2013

Nedeľa patrí Svetovému dňu manželstva, počet rozvodov rastie



Preferencia letných mesiacov pre uzavretie manželstva sa naďalej zvyšuje. Tvrdí to najnovšia publikácia Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat) ...



Zdieľať
svadba BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) - Preferencia letných mesiacov pre uzavretie manželstva sa naďalej zvyšuje.


Tvrdí to najnovšia publikácia Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat) s názvom Populačný vývoj v Slovenskej republike 2011.

Podľa analýzy sa najobľúbenejším obdobím pre sobáš postupne stávajú letné mesiace.

„Potvrdzuje to aj vývoj v posledných troch rokoch (2009 – 2011), kedy najviac uzavretých manželstiev pripadalo na september, august, jún a júl,“ uvádza materiál. Podľa údajov Infostatu sa v tomto období zosobášila takmer polovica zo všetkých párov.

„Preferencia letných mesiacov je predovšetkým na úkor zimného obdobia, a to najmä mesiacov november a február,“ konštatuje analýza. Čoraz obľúbenejším sa stáva aj mesiac máj.


Obľúbená je sobota

Z dní v týždni na Slovensku pri sobášoch stále dominuje sobota.

Ako však dodávajú autori publikácie, váha sobášov uzavretých v tento deň sa v posledných dvoch desaťročiach postupne znižuje.

„Kým v prvej polovici 90. rokov vstupovalo v sobotu do manželstva viac ako 90 percent párov, v súčasnosti (2009 – 2011) to už nie je ani 80 percent,“ uvádzajú.

Najvýraznejšie sa podľa demografov posilnila pozícia piatku. „V roku 2011 uzavrelo manželstvo v tento deň už viac ako desať percent všetkých párov,“ tvrdia.

Svetový deň manželstva oslavujeme vždy v druhú nedeľu vo februári. Myšlienka oslavovať tento deň vznikla v meste Baton Rouge v americkom štáte Louisiana v roku 1981. Tento deň by mal pripomenúť krásu, vernosť, obeť a radosť v manželskom živote.

Populačný vývoj v SR - Infostat by webnoviny_sk


Neskôr sa aj rozvádzame

Slováci odkladajú na neskôr nielen vstup do manželstva, ale zároveň sa aj čoraz neskôr zvyknú rozvádzať.

Zvyšuje sa aj doba trvania rozvedených manželstiev.

„Kým na začiatku 21. storočia vydržalo rozvedené manželstvo v priemere 12,2 roku, v súčasnosti (rok 2011) priemerná dĺžka trvania manželstva dosahuje takmer hranicu 13 rokov,“ píše sa v publikácii.

Podľa analýzy sa na Slovensku zvyšuje aj priemerný vek pri rozvode. V roku 2011 bol u mužov 42 rokov a 39 u žien, v roku 2000 sa u nás rozvádzali muži v priemernom veku 38,8 roka a ženy 36,1 roka.


Sobášime sa starší

Výrazne sa za posledných dvadsať rokov zvýšil aj vek pri prvom sobáši.

„Medzi rokmi 1989 až 2011 sa zvýšil u mužov z pôvodných necelých 25 rokov na viac ako 31 rokov, u žien z viac ako 22 rokov na necelých 29 rokov,“ ozrejmil pre agentúru SITA demograf a jeden z autorov publikácie Branislav Šprocha.

Podľa neho ešte u nás nedošlo k zásadnejšiemu vyprofilovaniu sobášneho správania.

„Skôr sme svedkami ďalšieho prehlbovania nastúpených tendencií z polovice 90. rokov: odkladanie sobášnosti do vyššieho veku pri celkovo nízkej intenzite vstupov do prvých i opakovaných manželstiev,“ dodal.

S výnimkou posledných dvoch rokov sledujeme podľa Šprochu aj jednoznačný nárast počtu rozvodov. „Kým na začiatku 90. rokov by sa pri zachovaní intenzity rozvodovosti do 20 rokov od uzavretia manželstva rozviedlo každé piate manželstvo, v rokoch 2008 až 2010 to bolo 40, respektíve viac ako 40 percent,“ hovorí. V roku 2011 nastal mierny pokles na 37 percent.

„Pomer medzi sobášnosťou a rozvodovosťou, žiaľ, podporuje úvahy o problematickosti manželstva,“ uviedla pre agentúru SITA psychologička Elena Brozmanová. Tradičný model manželstva ako základu rodiny má však podľa nej niekoľko nespochybniteľných pozitív.

„Jednou z nich je vnútorná sila, ktorá udržiava manželstvo a tou je intímny zväzok medzi manželmi,“ hovorí. Význam manželstva sa podľa jej slov preto zvýrazňuje, lebo predstavuje prvý krok pre založenie rodiny. Infostat označuje za pozitívny znak pokles rozvodov s maloletými deťmi. Dôvodom je podľa našich demografov najmä skutočnosť, že uzavreté manželstvá bývajú v súčasnosti dlhšie bezdetné, a preto sú ako bezdetné aj dlhšie vystavené riziku rozvodu.

„Podiel rozvedených manželstiev s maloletými deťmi sa síce naďalej znižuje, no celkový počet maloletých detí zasiahnutých rozvodom sa za posledné desaťročie zvýšil,“ upozorňuje Šprocha.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sociálna poisťovňa vyplatila vlani menej garančných dávok
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Stovky miliónov Číňanov oslavujú nový rok hada