Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

21. februára 2015

Nedeľná noc v Hollywoode bude patriť Oscarom


Tagy: Oscar

Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na vystúpenia Lady Gaga, Jennifer Hudson, Anny Kendrick a Jacka Blacka. Naživo zaznejú i všetky skladby nominované v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň.



Zdieľať
bez nazvu Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na vystúpenia Lady Gaga, Jennifer Hudson, Anny Kendrick a Jacka Blacka. Naživo zaznejú i všetky skladby nominované v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň.


BRATISLAVA 21. februára  - V noci z nedele na pondelok rozdajú v hollywoodskom Dolby Theatre prestížne ceny americkej Akadémie filmových umení a vied.

Počas galavečera budú predstavovať nominovaných a odovzdávať trofeje Felicity Jones, Terrence Howard, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, Jason Bateman, Idris Elba, Ansel Elgort, Liam Neeson, Channing Tatum, Chiwetel Ejiofor, Chris Evans, Dakota Johnson, Jennifer Lopez, Chloë Grace Moretz, Eddie Murphy, Margot Robbie, Jessica Chastain, Viola Davis, Shirley MacLaine, Naomi Watts, Ben Affleck, Chris Pine, Miles Teller, Kevin Hart, Jennifer Aniston, Sienna Miller, Kerry Washington, David Oyelowo, Chris Pratt, John Travolta, Scarlett Johansson, Zoe Saldana, Octavia Spencer, Josh Hutcherson, Marion Cotillard, Meryl Streep, Reese Witherspoon, Oprah Winfrey, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Matthew McConaughey, Lupita Nyong'o a Jared Leto. Moderátorom 87. ročníka udeľovania cien Akadémie bude Neil Patrick Harris.

Obrazom: Oscarová noc 2014

Video: Odovzdávanie Oscarov 2014


Diváci a diváčky sa môžu tešiť aj na vystúpenia Lady Gaga, Jennifer Hudson, Anny Kendrick a Jacka Blacka. Naživo zaznejú i všetky skladby nominované v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň.

Odporúčame:

Nominácie na Oscarov so sebou nesú množstvo zaujímavostí


Spevák John Legend a rapper Common predstavia pieseň Glory z filmu Selma, frontman kapely Maroon 5 Adam Levine zaspieva Lost Stars zo snímky Love song, speváčka Rita Ora vystúpi s piesňou Grateful, ktorú nahrala na soundtrack drámy Beyond the Lights, country spevák Tim McGraw na galavečere predvedie I’m Not Gonna Miss You zo životopisného filmu Glen Campbell: I’ll Be Me a v podaní kanadského dua Tegan and Sara a americkej formácie The Lonely Island odznie Everything Is Awesome z Lego príbehu.

Zoznamu nominovaných vládne Birdman

Zoznamu kandidátov v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied vládnu snímky Birdman a Grandhotel Budapešť. Obe si vyslúžili po deväť nominácií. Osem má v hre Kód Enigmy a po šesť si na konto pripísali filmy Chlapčenstvo a Americký ostreľovač. Osmičku titulov nominovaných v kategórii Najlepší film spolu s nimi tvoria Selma, Teória všetkého a Whiplash.

Čierna komédia Birdman o zabudnutom umelcovi, ktorý dúfa v opätovné nadobudnutie svojej stratenej slávy, sa uchádza o ocenenia v kategóriách Najlepší film, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Michael Keaton), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Edward Norton), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Emma Stone), Réžia (Alejandro González Iňárritu), Pôvodný scenár (Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo), Kamera a tiež strih a mix zvuku.

Video: Ukážka z filmu Birdman


Grandhotel Budapešť má v hre nominácie v kategóriách Najlepší film, Réžia (Wes Anderson), Pôvodný scenár (Wes Anderson, Hugo Guinness), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Kamera, Kostýmy, Masky, Výprava a Strih.

Video: Ukážka z filmu Grandhotel Budapešť


Päticu nominovaných režisérov spolu s Andersonom a Iňárrituom tvoria Richard Linklater (Chlapčenstvo), Morten Tyldum (Kód Enigmy) a Bennett Miller (Foxcatcher). Za pôvodné scenáre sú popri tvorcoch Birdmana a Grandhotela Budapešť nominovaní aj Richard Linklater za Chlapčenstvo, Dan Gilroy za Nightcrawlera a dvojica Dan Futterman a E. Max Frye za snímku Foxcatcher.

O cenu sa uchádzajú aj argentínske Divoké historky

V kategórii adaptovaných scenárov sú nominovaní Graham Moore (Kód Enigmy), Paul Thomas Anderson (Inherent Vice), Anthony McCarten (Teória všetkého), Damien Chazelle (Whiplash) a Jason Hall (Americký ostreľovač).

Za herecké výkony v hlavných úlohách americkí akademici nominovali okrem spomínaného Michaela Keatona aj Benedicta Cumberbatcha (Kód Enigmy), Eddieho Redmayna (Teória všetkého), Bradleyho Coopera (Americký ostreľovač) a Stevea Carella (Foxcatcher). Päticu herečiek nominovaných za hlavné roly tvoria Felicity Jones (Teória všetkého), Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Stratené dievča), Reese Witherspoon (Divočina) a Marion Cotillard (Dva dni, jedna noc).

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Edwardovi Nortonovi konkurujú Robert Duvall (Sudca), Ethan Hawke (Chlapčenstvo), Mark Ruffalo (Foxcatcher) a J.K. Simmons (Whiplash). V rovnakej ženskej kategórii sú spolu s Emmou Stone nominované aj Patricia Arquette (Chlapčenstvo), Keira Knightley (Kód Enigmy), Meryl Streep (Príbehy z lesov) a Laura Dern (Divočina).

V kategórii cudzojazyčných filmov nominovali argentínske Divoké historky, estónsku drámu Mandariinid, známu aj pod anglickým názvom Tangerines, mauritánske Timbuktu, poľskú Idu a ruský Leviatan. Najlepším dokumentárnym filmom sa stane jeden z pätice CitizenFour, Hľadanie Vivian Maier, Last Days in Vietnam, Le Sel de la terre a Virunga. Päticu nominovaných animovaných filmov tvoria Ako si vycvičiť draka 2, Škatuliaci, Veľká šestka, Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of Princess Kaguya) a Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea).

Video: Ukážky z nominovaných filmov


Prehľad nominácií v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied

Najlepší film (nominovaní sú producenti):
Chlapčenstvo
Birdman
Kód Enigmy
Whiplash
Grandhotel Budapešť
Teória všetkého
Selma
Americký ostreľovač


Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Benedict Cumberbatch - Kód Enigmy
Eddie Redmayne - Teória všetkého
Michael Keaton - Birdman
Bradley Cooper - Americký ostreľovač
Steve Carell - Foxcatcher

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Robert Duvall - Sudca
Ethan Hawke - Chlapčenstvo
Edward Norton - Birdman
Mark Ruffalo - Foxcatcher
J.K. Simmons - Whiplash

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Felicity Jones - Teória všetkého
Julianne Moore - Still Alice
Rosamund Pike - Stratené dievča
Reese Witherspoon - Divočina
Marion Cotillard - Dva dni, jedna noc

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Patricia Arquette - Chlapčenstvo
Keira Knightley - Kód Enigmy
Emma Stone - Birdman
Meryl Streep - Príbehy z lesov
Laura Dern - Divočina

Animovaný film:
Ako si vycvičiť draka 2
Škatuliaci
Veľká šestka
Kaguya-hime no monogatari
(anglický názov: The Tale of Princess Kaguya)
Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea)

Réžia:
Wes Anderson - Grandhotel Budapešť
Alejandro González Iňárritu - Birdman
Richard Linklater - Chlapčenstvo
Morten Tyldum - Kód Enigmy
Bennett Miller - Foxcatcher

Najlepší cudzojazyčný film:
Divoké historky (réžia: Damián Szifrón) - Argentína
Mandariinid (anglický názov: Tangerines, réžia: Zaza Urushadze) - Estónsko
Timbuktu (réžia: Abderrahmane Sissako) - Mauritánia
Ida (réžia: Paweł Pawlikowski) - Poľsko
Leviatan (réžia: Andrej Zvjagincev) - Rusko

Adaptovaný scenár:
Graham Moore - Kód Enigmy
Paul Thomas Anderson - Inherent Vice
Anthony McCarten - Teória všetkého
Damien Chazelle - Whiplash
Jason Hall - Americký ostreľovač

Pôvodný scenár:
Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo - Birdman
Richard Linklater
- Chlapčenstvo
Wes Anderson, Hugo Guinness - Grandhotel Budapešť
Dan Gilroy - Nightcrawler
Dan Futterman, E. Max Frye - Foxcatcher

Najlepší dokumentárny film:
CitizenFour
Hľadanie Vivian Maier
Last Days in Vietnam
Le Sel de la terre
Virunga


Najlepšia pôvodná filmová pieseň:
Glory - z filmu Selma
Everything Is Awesome - z filmu Lego príbeh
Lost Stars - z filmu Love song
Grateful - z filmu Beyond the Lights
I’m Not Gonna Miss You - z filmu Glen Campbell: I’ll Be Me

Najlepšia pôvodná filmová hudba:
Jóhann Jóhannsson - Teória všetkého
Alexandre Desplat - Kód Enigmy
Alexandre Desplat - Grandhotel Budapešť
Hans Zimmer - Interstellar
Gary Yershon - Mr. Turner

Kamera:
Emmanuel Lubezki - Birdman
Robert Yeoman - Grandhotel Budapešť
Dick Pope - Mr. Turner
Roger Deakins - Nezlomný
Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal - Ida

Kostýmy:
Milena Canonero - Grandhotel Budapešť
Mark Bridges - Inherent Vice
Colleen Atwood - Príbehy z lesov
Anna B. Sheppard - Vládkyňa zla
Jacqueline Durran - Mr. Turner

Strih:
Sandra Adair - Chlapčenstvo
Tom Cross - Whiplash
William Goldenberg - Kód Enigmy
Joel Cox, Gary Roach - Americký ostreľovač
Barney Pilling - Grandhotel Budapešť

Masky:
Foxcatcher
Grandhotel Budapešť
Strážcovia Galaxie


Výprava:
Adam Stockhausen, Anna Pinnock - Grandhotel Budapešť
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald - Kód Enigmy
Nathan Crowley, Gary Fettis - Interstellar
Dennis Gassner, Anna Pinnock - Príbehy z lesov
Suzie Davies, Charlotte Watts - Mr. Turner

Najlepší krátky animovaný film:
The Bigger Picture - Daisy Jacobs (réžia), Christopher Hees (produkcia)
The Dam Keeper - Robert Kondo a Dice Tsutsumi (réžia)
Feast - Patrick Osborne (réžia), Kristina Reed (produkcia)
Me and My Moulton - Torill Kove (réžia)
A Single Life - Joris Oprins (réžia)

Najlepší hraný krátky film:
Aya - Oded Binnun a Mihal Brezis (réžia)
Boogaloo and Graham - Michael Lennox (réžia), Ronan Blaney (scenár)
Lampa - Hu Wei (réžia), Julien Féret (produkcia)
Parvaneh - Talkhon Hamzavi (réžia), Stefan Eichenberger (produkcia)
Telefonát - Mat Kirkby (réžia), James Lucas (scenár)

Najlepší krátky dokumentárny film:
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Nasza klatwa (angl. názov Our Curse)
La Parka (angl. názov The Reaper)
White Earth


Zvuk - strih:
Interstellar
Americký ostreľovač
Nezlomný
Hobit: Bitka piatich armád
Birdman


Zvuk - mix:
Americký ostreľovač
Nezlomný
Interstellar
Birdman
Whiplash


Vizuálne efekty:
Captain America: Zimný vojak
Úsvit planéty opíc
Strážcovia Galaxie
Interstellar
X-Men: Budúca minulosť

Tagy: Oscar
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O nomináciu na Oscara bojuje osem krátkych dokumentárnych filmov (21. 10. 2014)
 Poslíček, ktorý priniesol pizzu na Oscary, má tisíc dolárov (4. 3. 2014)
 Pozrite si výroky, ktoré zazneli na udeľovaní Oscarov (3. 3. 2014)
 Ellenina hviezdna oscarová selfie zlomila rekord Twitteru (3. 3. 2014)
 Výsledky udeľovania filmových cien Oscar 2014 (3. 3. 2014)
 Oscara pre cudzojazyčný film získala talianska snímka Veľká nádhera (3. 3. 2014)
 Prvého Oscara získal herec Jared Leto za Klub poslednej nádeje (3. 3. 2014)
 Oscary sú rozdané, najlepším filmom je 12 rokov otrokov (3. 3. 2014)
 Nedeľná noc bude v Hollywoode patriť Oscarom (2. 3. 2014)
 V nominácii na Oscara vybrali producenti dva najlepšie filmy roka (20. 1. 2014)



nasledujúci článok >>
Kaytranada,Ibeyi, Turbowolf a Fat White Family vystúpia na Pohode 2015
<< predchádzajúci článok
Noc plná hviezd: Všetko, čo by ste mali vedieť o Oscaroch

Nedeľná noc v Hollywoode bude patriť Oscarom - diskusné fórum čitateľov