Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. apríla 2018

Nejednotné vystúpenia škodia zahraničnej politike,zhodli sa exministri



Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vpravo premiér SR Peter Pellegrini na Hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej politiky za rok 2017 v Bratislave 11. apríla 2018.



Zdieľať
Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vpravo premiér SR Peter Pellegrini na Hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej politiky za rok 2017 v Bratislave 11. apríla 2018. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 11. apríla (TASR) - Nejednotné vystúpenia verejných činiteľov škodia slovenskej zahraničnej politike a vyvolávajú v zahraničných partneroch myšlienku nedôveryhodnosti. Zhodli sa na tom bývalí šéfovia rezortu diplomacie Pavol Demeš, Pavol Hamžík a Eduard Kukan na stredajšej 18. Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2017 v Bratislave.


"Je potrebné hovoriť to isté v Bruseli, Bratislave, New Yorku, Washingtone či v ruskej Dume v Moskve," upozornil Kukan. Hamžík taktiež vyzdvihol dôležitosť jednoznačnosti na vládnej úrovni. Podľa neho sú na Slovensku potrebné reakcie, ktoré nebudú spochybňovať zakotvenie Slovenska v Európskej únii (EÚ) či NATO.

Bývalí ministri vyzdvihli prácu slovenskej diplomacie, ktorá aj v ťažkých časoch dokázala veľa. Alfou a omegou pôsobenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR je to, že Slovensko je súčasťou NATO i EÚ, myslí si Hamžík.

Bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš spomenul rok 1998, keď "musel Vladimír Mečiar kapitulovať a otvorila sa zlatá éra" zahraničnej politiky SR, ktorej sa následne podarilo mnoho vecí dohnať. V súvislosti s prijatím SR do NATO vyzdvihol podporu partnerov z Vyšehradskej skupiny i prácu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča.

Hovorilo sa aj o slovensko-maďarských vzťahoch. Podľa Demeša bývalý slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) a maďarský predseda vlády Viktor Orbán istým spôsobom schladili problematické vzťahy Maďarska a Slovenska. Kukan však zdôraznil, že problémy môžu stále byť pod pokrývkou a verí, že nakoniec nejakým spôsobom "nevybuchnú" a nevyjdú na povrch.

Otvorila sa aj téma nezávislosti Kosova. "Kosovčania teraz majú vnútropolitickú situáciu veľmi zložitú, chaotickú... Slovensko je príkladom štátu, ktorý, aj keď neuznáva nezávislosť Kosova, má s ním veľmi korektné vzťahy," uviedol Kukan. "Kosovo uznáme vtedy, keď Srbsko a Kosovo vyriešia svoje problémy," dodal.

Spomenula sa aj téma ruskej propagandy a vzťahov s USA. "Aktérom zahraničnej politiky sa stáva verejnosť, a keď sa pozrieme na našu verejnosť, sympatie voči Rusku narastajú a narastajú aj antipatie voči USA," uviedol v tejto súvislosti Demeš.

Bývalí šéfovia slovenskej diplomacie sa pozreli aj do budúcnosti a zhodli sa na tom, že najdôležitejšie je zachovať si integritu. V budúcich rokoch je podľa Hamžíka podstatné "zachovať si integritu, uvedomiť si, kde sme zakotvení, a nespochybňovať to". Slovenská diplomacia podľa jeho slov túto úlohu plnila aj v ťažkých obdobiach a verí, že to tak bude aj v budúcnosti.

Konferenciu organizujú MZVaEZ a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Na 18. ročníku konferencie sa hovorí aj o prioritách slovenskej zahraničnej a európskej politiky či nástrojoch a komunikácii slovenskej zahraničnej a európskej politiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úrad pre investície: Zapájame sa do tvorby Jednotného digitálneho trhu
<< predchádzajúci článok
Priprav sa Rusko, rakety prídu do Sýrie, tweetoval Donald Trump