Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. marca 2015

Nemcova možno zabili za pomoc USA pri sankčných zoznamoch



Bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova (55) zastrelil neznámy páchateľ alebo páchatelia v piatok asi o 23.15 h moskovského času. Politika postrelili štyrikrát do chrbta z okoloidúceho auta, keď v spoločnosti istej ukrajinskej ...



Zdieľať
Bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova (55) zastrelil neznámy páchateľ alebo páchatelia v piatok asi o 23.15 h moskovského času. Politika postrelili štyrikrát do chrbta z okoloidúceho auta, keď v spoločnosti istej ukrajinskej občianky kráčal po moste neďaleko Kremľa. Celkovo na neho vypálili sedem až osem výstrelov. Nemcovova spoločníčka vyviazla bez zranení. Foto: TASR/AP
 
Moskva 22. marca (TASR) - Vražda Borisa Nemcova z 27. februára nemusí mať islamistický motív, ako to tvrdí Kremeľ. Môže súvisieť s tým, že tento ruský opozičný politik pomáhal USA so zostavením sankčných zoznamov obsahujúcich mená popredných ruských politikov a podnikateľov prijatých po anexii Krymu v roku 2014 a smrti ruského právnika Sergeja Magnitského v roku 2009, napísal dnes nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvolaním sa na nešpecifikované bezpečnostné zdroje.


Na sankčnom zozname zostavenom po pripojení ukrajinského polostrova Krym k Rusku sa nachádzajú mená blízkych priateľov a spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorým USA zakázali vstup na svoje územie a zmrazili majetok. Jedným z nich je Sergej Naryškin, predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Podľa FAS mal v tom čase tajne navštíviť Krym a vybrať nového gubernátor polostrova. Naryškin neskôr nazval "znovuzjednotenie Krymu s Ruskom" za "jednu z najvýznamnejších historických udalostí storočia".



Nemcov mal podľa FAS pomáhať Washingtonu v roku 2012 aj pri zostavení tzv. Magnitského zoznamu. Nesie meno ruského právnika Sergeja Magnitského, ktorý v roku 2009 zomrel vo vyšetrovacej väzbe. Pracoval pre americkú firmu Firestone Duncan v Moskve a bol audítorom investičného fondu Hermitage Capital Management. Zatkli ho za údajné podvody. Rusko v reakcii na americké sankcie zakázalo Američanom adopciu ruských sirôt.

V minulom roku sa Nemcov, údajne finančne podporovaný americkým investorom Georgom Sorosom, stretol s Johnom McCainom, Ronom Johnsonom a ďalšími konzervatívnymi americkými senátormi. Odovzdal im 13 mien, ktoré mali byť pridané na Magnitského zoznam. Medzi nimi sú osoby blízke Putinovi. Americká vláda o nich chce rozhodnúť až koncom roka v závislosti od postupu vyšetrovania vraždy Nemcova.

Ruskí opoziční politici pochybujú o islamistickom pozadí atentátu na Nemcova. Vyšetrovatelia zatkli krátko po čine niekoľko mužov z Čečenska, títo však odmietajú obvinenia. Hlavný podozrivý Zaur Dadajev odvolal svoje priznanie a tvrdí, že na čas, keď k zločinu došlo, má alibi. Navyše sa ukázalo, že vo väzbe ho zrejme mučili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vraždu Nemcova som si neobjednal, tvrdí podozrivý z prípravy atentátu (14. 3. 2015)
 Putin v roku 2010 vyznamenal jedného z podozrivých z vraždy Nemcova (8. 3. 2015)
 Kauza Nemcov: Jeden z obvinených sa priznal k účasti na vražde (8. 3. 2015)
 V súvislosti s Nemcovovou vraždou zadržali dvoch podozrivých (7. 3. 2015)
 Jediná svedkyňa Nemcovovej vraždy Anna Durycká dostáva vyhrážky smrťou (6. 3. 2015)
 Vyšetrovanie vraždy Borisa Nemcova má údajne prvých podozrivých (4. 3. 2015)
 Moskva sa lúči s Borisom Nemcovom, Putin na pohreb nepríde (3. 3. 2015)



nasledujúci článok >>
Ženu zlynčoval dav v Afganistane za spálenie Koránu, no bola nevinná
<< predchádzajúci článok
Vláda chce pomáhať rodičom s financovaním letných táborov