Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2012

Nemecká kríza okolo eurovalu utíchla, Robert Fico sa teší



Slovenská vláda víta rozhodnutie nemeckého ústavného súdu o trvalom eurovale a fiškálnom pakte, ktorý v stredu umožnil ich ratifikáciu v najväčšej európskej ekonomike. ...



Zdieľať
nemecko BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská vláda víta rozhodnutie nemeckého ústavného súdu o trvalom eurovale a fiškálnom pakte, ktorý v stredu umožnil ich ratifikáciu v najväčšej európskej ekonomike.


"Vítame rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktoré otvára možnosť pre fungovanie permanentného eurovalu," vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády jej predseda Robert Fico.

Rozhodnutie ústavného súdu v Nemecku, ale aj rozhodnutia Európskej centrálnej banky podľa neho ukazujú, že stojí za to bojovať.

"Mohlo by sa zdať, že niektoré z týchto opatrení sú kontroverzné. Dôležité však je, že táto mačka chytá myši," povedal Fico s tým, že upokojujú trhy a vedu k posilneniu eura.


Tvrdá ruka pre eurozónu

Samotná iniciatíva Európskej centrálnej banky a schválenie trvalého eurovalu však podľa premiéra nebude znamenať vyriešenie krízy v eurozóne.

Podstatné podľa neho bude v ďalšom kroku posilniť integráciu v rámci únie.

Ako vyhlásil, posilnenie integrácie bude presadzovať aj v prípade, že by to malo znamenať stratu časti popularity strany Smer-SD, alebo jeho osoby.

Budúcnosť eurozóny je však podľa Fica v prísnej finančnej disciplíne a takisto prísnych sankciách za nedodržiavanie pravidiel.


Problémy na nemeckom súde

Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

Súd zároveň rozhodol, že záväzky Nemecka v rámci mechanizmu nemôžu bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu prekročiť súčasných 190 mld. eur. Konkrétne rozhodnutia ESM taktiež musia podliehať súhlasu oboch komôr parlamentu.

Európsky stabilizačný mechanizmus s úverovou kapacitou 500 mld. eur mal pôvodne fungovať od 1. júla, čakalo sa však na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý skúmal námietky proti podpisu Berlína pod trvalý euroval.

Odporcovia trvalého záchranného mechanizmu namietali, že prijatie tohto nástroja bude znamenať zásah do právomoci parlamentu rozhodovať o nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov.

Takzvaný trvalý euroval nemecký parlament schválil koncom júna. Ratifikáciu však zdržal nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý požiadal ústavný súd o stanovisko.


Nemecká opozícia s rozsudkom počítala

Rozhodnutie nemeckého ústavného súdu ohľadom trvalého eurovalu sa dalo očakávať. Tvrdia to opoziční poslanci.

Zároveň poukazujú na podmienky, ktoré nemecký súd k svojmu odobreniu trvalého eurovalu doplnil. Zablokoval napríklad automatické navyšovanie eurovalu a vynútil prerokovanie konkrétnych rozhodnutí eurovalu v oboch komorách nemeckého parlamentu.

Práve na neexistenciu podobných podmienok na Slovensku upozorňuje poslanec SaS Jozef Kollár. "U nás zatiaľ právna brzda na to ohraničenie zhora nie je,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA.

Zároveň tvrdí, že podobne, ako rozhodol nemecký ústavný súd, aj na Slovensku by sa mali rozhodnutia v rámci trvalého eurovalu prerokúvať v parlamente.

Takto koncipované rozhodnutie nemeckého súdu s ohraničením sumy a podmienkou prerokúvania krokov eurovalu v parlamente poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec privítal. Ide podľa neho o podmienky, ktoré opozícia požadovala aj na Slovensku.

Zároveň však tvrdí, že sfunkčnenie eurovalu Európu automaticky nezachráni. "Nemôžeme sa spoliehať len na obranné opatrenia v eurozóne, a to čo potrebujeme robiť sú štrukturálne zmeny, ktoré podporujú rast,“ povedal.


Rozhodovanie v celoeurópskych otázkach

Proces ratifikácie trvalého eurovalu v Nemecku pritom podľa poslanca KDH Júliusa Brocku ukazuje, že suverénne štáty stále majú v rukách rozhodovať o celoeurópskych otázkach.

"Toto rozhodnutie preto vnímam tak, že budú sa musieť Európska únia a orgány Európskej únie správať oveľa dôslednejšie k nezodpovedným členom eurozóny alebo Európskej únie,“ konštatoval.

Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

Súd zároveň rozhodol, že záväzky Nemecka v rámci mechanizmu nemôžu bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu prekročiť súčasných 190 mld. eur. Konkrétne rozhodnutia ESM taktiež musia podliehať súhlasu oboch komôr parlamentu.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) s úverovou kapacitou v 500 mld. eur mal pôvodne fungovať od 1. júla, čakalo sa však na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý skúmal námietky proti podpisu Berlína pod trvalý euroval.

Odporcovia trvalého záchranného mechanizmu namietali, že prijatie tohto nástroja bude znamenať zásah do právomoci parlamentu rozhodovať o nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov. Takzvaný trvalý euroval nemecký parlament schválil koncom júna. Ratifikáciu však zdržal nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý požiadal ústavný súd o stanovisko.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliban získal za rok 400 miliónov dolárov
<< predchádzajúci článok
Firmy klamú, vhodia ľuďom do schránky produkt a chcú peniaze