Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Nemeckí experti vyzvali vládu, aby udržala tesné vzťahy s USAAmerický prezident Donald Trump (vpravo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto.Zdieľať
Americký prezident Donald Trump (vpravo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto. Foto: TASR/AP
Berlín 12. októbra (TASR) - Niekoľko popredných nemeckých expertov na zahraničnú politiku dnes vyzvalo budúcu vládu, aby sa neodvrátila od Spojených štátov, aj napriek postoju amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý si dal za cieľ chrániť v prvom rade záujmy USA.


Skupina popredných odborníkov zverejnila v týždenníku Die Zeit manifest, v ktorom uvádzajú, že "úspech a bezpečnosť Nemecka a Európy je založená na systéme liberálnych, medzinárodných alebo multilaterálnych inštitúcií, ktoré Trump zásadne spochybňuje svojou mocenskou a nacionalistickou politikou".

Experti však upozornili, že napriek aktuálnemu kurzu americkej politiky, Nemecko (kde po septembrových parlamentných voľbách stále prebieha procese zostavovania novej vlády) a Európska únia majú oveľa väčšiu zodpovednosť, ako kedykoľvek predtým, zachovať a posilniť medzinárodný systém, ktorý z dlhodobého hľadiska musí zahŕňať aj USA.

Odborníci, ako sú Thomas Kleine-Brockhoff z nemeckého Marshallovho fondu Spojených štátov amerických a Daniel Schwarzer z nemeckej Rady pre zahraničné vzťahy, upozorňujú Berlín, aby sa neodvracal od USA tým, že sa zameria na "nemecko-francúzsku malú Európu", alebo sa priblíži k Rusku, prípadne bude reagovať nemeckým nacionalizmom na americký nacionalizmus.

Takzvaný nemecký "Sonderweg", čo znamená akýsi "stredný kurz" medzi Západom a Východom, len posilní nemeckých krajne pravicových extrémistov a ohrozí európsky mierový poriadok, varujú.

Manifest naznačuje, že Trump a jeho politika prestanú existovať, keď už nebude prezidentom USA. Nemecko a Európa však musia medzitým naďalej úzko spolupracovať s USA na iných úrovniach a pripraviť sa na Ameriku po Trumpovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V. Maňka: Úspešný kraj nemôže riadiť človek, ktorý tomu nerozumie
<< predchádzajúci článok
Airbnb čaká v ČR výrazná zmena pravidiel

Nemeckí experti vyzvali vládu, aby udržala tesné vzťahy s USA - diskusné fórum čitateľov