Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. septembra 2011

Nemecko posilní účasť parlamentu pri rozhodovaní o pomoci



Nemecká vládna koalícia dosiahla zhodu pri zákone, ktorým sa posilňuje účasť parlamentu na rozhodovaní o finančnej pomoci pre zadlžené štáty eurozóny. Nová legislatíva tak umožní vláde v ...



Zdieľať
angela merkelova BERLÍN 21. septembra (WEBNOVINY) - Nemecká vládna koalícia dosiahla zhodu pri zákone, ktorým sa posilňuje účasť parlamentu na rozhodovaní o finančnej pomoci pre zadlžené štáty eurozóny. Nová legislatíva tak umožní vláde v Berlíne zvýšiť garancie v rámci záchranného mechanizmu eurozóny na 211 mld. eur zo súčasných 123 mld. eur. Dohodu potvrdili šéfovia parlamentných klubov kresťanských demokratov (CDU) kancelárky Angely Merkelovej a menšej koaličnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), informoval v utorok predstaviteľ CDU Volker Kauder. Legislatívu podľa neho podporujú aj opozičné strany. Hlasovanie o rozšírenom eurovale a posilnení rozhodovacej právomoci parlamentu plánované na 29. septembra sa považuje za dôležitý test vládnutia kancelárky Merkelovej, keďže jej európska politika naráža na kritiku aj vo vlastných radoch.




Podľa agentúry Reuters návrh zákona výrazne obmedzuje právomoci vlády na úkor parlamentu. Rozhodovanie o poskytnutí finančnej pomoci ďalším štátom eurozóny má byť výlučne v rukách zákonodarcov. V prípade negatívneho stanoviska budú musieť zástupcovia Berlína v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) hlasovať proti uvoľneniu peňazí bez možnosti zdržať sa hlasovania, informovala agentúra Reuters. O posilnení vplyvu zákonodarcov pri rozhodovaní o pomoci vysoko zadlženým krajinám rozhodol tento mesiac Ústavný súd v nemeckom Karlsruhe.

Lídri eurozóny sa na júlovom summite dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny. Po tom ako zmeny v eurovale schvália všetky členské krajiny eurozóny, EFSF v prípade nutnosti nahradí Európsku centrálnu banku (ECB) pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie. Fond to však bude môcť robiť iba v prípade, ak na to dostane zelenú od ECB, keď by banka vyhlásila mimoriadnu situáciu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rokovania s veriteľmi sú podľa Atén uspokojivé
<< predchádzajúci článok
Sme na vás hrdí, povedal Obama premiérke Radičovej