Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. apríla 2011

Nemecko sa stalo čistým dovozcom energie



Po vyhlásení čiastočného moratória na nukleárnu energiu sa Nemecko stalo čistým importérom elektriny. Informovala o tom v pondelok nemecká energetická ...



Zdieľať
veterna elektraren Ilustračné foto. Foto: SITA/Nina BednárikováFRANKFURT 4. apríla (WEBNOVINY) - Po vyhlásení čiastočného moratória na nukleárnu energiu sa Nemecko stalo čistým importérom elektriny. Informovala o tom v pondelok nemecká energetická asociácia (BDEW).


Po rozhodnutí vlády zo 17. marca o zatvorení siedmich starších elektrární s inštalovaným výkonom zhruba 7 tis. megawattov (MW) Nemecko dováža denne 50 gigawatthodín (GWh) elektrickej energie, najmä z Francúzska a Českej republiky.

Pred účinnosťou moratória Nemecko v marci podľa údajov združenia vykazovalo čistý export elektriny v objeme 70 až 150 GWh. "Dovozy energie z Francúzska a Českej republiky dvojnásobne vzrástli," uviedla asociácia.

Sedem reaktorov postavených pred rokom 1980 bude mimo prevádzky najmenej tri mesiace. Činnosť ďalších dvoch nemeckých jadrových reaktorov zastavila spoločnosť Vattenfall v roku 2007 a z dôvodu plánovanej údržby je v súčasnosti odstavená aj elektráreň Grafenrheinfeld, ktorú prevádzkuje koncern E.ON.


Cena stúpa

Štvrťročné ceny elektriny pre nemeckých veľkoodberateľov na rok 2011 podľa BDEW vzrástli o 12 % a stúpli aj ceny kontraktov na rok 2012. Súčasná situácia sa podľa BDEW môže v strednodobom horizonte zmeniť aj vďaka efektívnejšiemu využitiu existujúcich konvenčných kapacít v energetike. BDEW predtým v pondelok uviedla, že do výstavby nových a modernizácie existujúcich elektrární plánuje investovať 50 mld. eur

Nemecká vládna koalícia v polovici marca pozastavila dohodu o predĺžení životnosti jadrových elektrární v krajine. Vláda na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou sa minulý rok dohodla, že jadrové elektrárne budú môcť fungovať o približne 12 rokov dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo.

Po tom ako zemetrasenie a tsunami spôsobili haváriu v japonskom jadrovom komplexe Fukušima, však výrazná opozícia voči jadrovej energetike v Nemecku nabrala novú silu. Nemecko sa pritom podľa pôvodných plánov malo stať krajinou bez jadrovej energie od roku 2021. Podľa dohody, ktorú v polovici marca oznámila kancelárka Merkelová, prejdú kontrolami všetky reaktory v Nemecku, pričom vláda do 15. júna predloží správu o ich bezpečnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Základné školy sa budú môcť uchádzať o eurofondy
<< predchádzajúci článok
Elektronické podávanie daňových priznaní narastá