Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. septembra 2014

Nemecko si na budúci rok nepožičia na trhoch, chce súkromné investície



Nemecko si na budúci rok nepožičia na trhoch žiadne peniaze. Prvýkrát od roku 1969 tak nebude vytvárať žiadny nový dlh. Oznámil to minister financií Wolfgang Schäuble, ...



Zdieľať
Wolfgang Schäuble Foto: TASR/AP Photo
Berlín 9. septembra (TASR) - Nemecko si na budúci rok nepožičia na trhoch žiadne peniaze. Prvýkrát od roku 1969 tak nebude vytvárať žiadny nový dlh. Oznámil to minister financií Wolfgang Schäuble, podľa ktorého to len podčiarkuje "robustnosť" nemeckých financií v čase, keď viacerí partneri v eurozóne naliehajú na Berlín, aby viac podporil hospodársky rast eurozóny. Informovala o tom agentúra Reuters.


Schäuble vo svojom vystúpení pred dolnou komorou nemeckého parlamentu uviedol, že návrh rozpočtu na rok 2015 nepočíta so žiadnymi novými pôžičkami. A to by sa malo stať novým štandardom Nemecka. Vláda v Berlíne chce namiesto toho otvoriť dvere súkromným investíciám, a to predovšetkým do infraštruktúry.

Minister zdôraznil, že Nemecko, ale aj Európa potrebujú súkromné investície na udržanie hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti.

Francúzsko a Taliansko, druhá a tretia najväčšia ekonomika eurozóny, ktorým sa nedarí plniť fiškálne ciele a oživiť hospodársky rast, vyvíjajú tlak na Nemecko, aby zvýšilo verejné investície a znížilo dane, a pomohlo tak zrýchliť rast ekonomiky celého bloku. Aj šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala vládu v Berlíne, aby zvýšila objem investícií.

Schäuble začiatkom mesiaca vyhlásil, že príliš veľa kolegov z Európskej únie verí, že nedostatok investícií v regióne je možné "napraviť" verejnými investíciami. Ale nemecký minister vo svojom dnešnom prejave namiesto toho upriamil pozornosť na súkromné investície, ktoré označil za lepší nápad. A spýtal sa, prečo by to, čo funguje v telekomunikačnom sektore či energetike, kam vstúpili súkromní investori, nemohlo fungovať napríklad aj v doprave.

Nemecko totiž naliehavo potrebuje investície. Ročný objem investícií v najväčšej ekonomike eurozóny sa totiž pohybuje okolo úrovne 17 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo v iných vyspelých štátoch je to viac ako 20 % HDP. V nemeckých médiách pribúdajú správy o zatvorených mostoch a zničených cestách, ktoré brzdia aj rozvoj podnikov.

Opozičné strany, zelení aj ľavica, preto vyčítajú návrhu rozpočtu z dielne ministerstva financií, že nerieši problémy s klesajúcimi výdavkami na infraštruktúru, ktorá sa rozpadáva a ohrozuje tak ekonomiku.

Nemecko pritom má prostriedky na zvýšenie investícií - v 1. polroku 2014 dosiahlo najvyšší rozpočtový prebytok od zjednotenia krajiny a výnosy z jeho dlhopisov sú dlhodobo veľmi nízke.

Schäuble ale v tejto súvislosti reagoval, že vláda chce preskúmať skôr spôsoby, ako zapojiť poisťovne a dôchodkové fondy do financovania projektov rozvoja infraštruktúry.

"Chceme zistiť, ktoré regulačné opatrenia zbytočne blokujú tieto investičné možnosti," povedal minister. A dodal, že štát vytvorí solídne rámcové podmienky pre súkromné investície, predovšetkým do vzdelávania, vedy a výskumu.

Nemecký minister financií chce koncom týždňa svoje návrhy na zlepšenie podmienok pre investície predložiť aj francúzskemu kolegovi Michelovi Sapinovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PMÚ trestal za vytváranie kartelov pre zisk financií z eurofondov
<< predchádzajúci článok
Miroslava Masláka na proces v Bratislave z ČR eskortovať nemohli