Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. augusta 2015

Nemecký generálny prokurátor stratil dôveru ministra spravodlivosti



Nemecký generálny prokurátor Harald Range, od ktorého postupu sa spolková vláda v súvislosti s vyšetrovaním istého blogu pre podozrenie z vlastizrady dištancovala už v pondelok, ...



Zdieľať
Harald Range. Foto: TASR/AP
Berlín 4. augusta (TASR) - Nemecký generálny prokurátor Harald Range, od ktorého postupu sa spolková vláda v súvislosti s vyšetrovaním istého blogu pre podozrenie z vlastizrady dištancovala už v pondelok, musí po dnešnom verbálnom útoku na ministerstvo spravodlivosti opustiť funkciu.


V Berlíne to dnes oznámil šéf rezortu spravodlivosti Heiko Maas, ktorý Rangeho mieni poslať po konzultácii s úradom spolkovej kancelárky do dôchodku a ešte dnes večer o to požiada prezidenta Joachima Gaucka.

Nástupcom Rangeho by sa mal stať mníchovský generálny prokurátor Peter Frank.

Maas v zdôvodnení svojho postupu uviedol, že dôvera v Rangeho je značne otrasená. Jeho postup i najnovšie výroky sú nepochopiteľné a vytvárajú v spoločnosti mylný dojem.

Range dnes v Karlsruhe v reakcii na vyšetrovanie podozrenia z vlastizrady v prípade dvoch blogerov zo stránky Netzpolitik.org obvinil ministerstvo spravodlivosti z pokusu o politické ovplyvňovanie jeho činnosti.

Podľa vlastných slov dostal z Berlína príkaz, aby okamžite zastavil vypracovanie externého znaleckého posudku. Ovplyvňovať vyšetrovanie, pretože jeho možný výsledok sa nejaví ako vhodný, je neakceptovateľným zásahom do nezávislosti justície, vyhlásil Range. Nariadenie z Berlína síce akceptoval, avšak rozhodol sa o tom informovať verejnosť.

Spomínaný blog vo februári a v apríli informoval o plánoch nemeckého Úradu na ochranu ústavy (vnútroštátnej tajnej služby) zintenzívniť kontrolu internetových sietí. Úrad na to reagoval podaním trestného oznámenia v súvislosti so zverejnením dôverných materiálov.

Range potom v júni inicioval vyšetrovanie na základe obvinenia z vlastizrady voči obom blogerov a zadal vypracovanie znaleckého posudku, ktorý mal objasniť, či zverejnené materiály skutočne boli štátnym tajomstvom. Jediný posudok, ktorý spoločne so žalobou podal Úrad na ochranu ústavy, totiž považuje zverejnené údaje za štátne tajomstvo.

Predmetné vyšetrovanie vyvolalo v Nemecku kontroverzné reakcie vrátane hlasov hovoriacich o útoku na slobodu tlače.

Od postupu generálneho prokurátora sa uplynulý piatok dištancoval minister spravodlivosti Heiko Maas a v pondelok i spolková vláda.

Podľa Rangeho názoru však úlohou justície je kontrolovať dodržiavanie zákonov. Túto úlohu môže splniť iba vtedy, ak nebude vystavená politickým vplyvom. Nezávislosť justície je ústavou chránená rovnako ako sloboda prejavu alebo sloboda tlače. To sú veľké výdobytky, avšak sloboda tlače ani na internete neplatí bez obmedzení. Aj novinári by sa mali držať zákonov, vyhlásil dnes Range na svoju obhajobu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Takmer 400-tisíc vysídlených detí z Južného Sudánu nechodí do školy
<< predchádzajúci článok
Americké aerolínie zakázali prepravu trofejí z afrických poľovačiek