Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. decembra 2015

Nemecký priemysel sa obáva rýchleho ukončenia závislosti od uhlia



Doprava uhlia pomocou pásového dopravníka v banskej chodbe v Bani Handlová.



Zdieľať
Doprava uhlia pomocou pásového dopravníka v banskej chodbe v Bani Handlová. Foto: TASR- Pavol Remiaš
Berlín 31. decembra (TASR) - Nemecko by podľa domácich priemyselníkov malo byť vo svojej energetickej politike opatrné a nemalo by sa tak ponáhľať s ústupom od uhlia ako energetického zdroja. Povedal to pre agentúru DPA predseda Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) Ulrich Grillo.


Obavy priemyselníkov vychádzajú z plánov nemeckej vlády, ktoré zasa vychádzajú z nedávno schválenej klimatickej dohody z Paríža. Na jej základe by Nemecko malo ukončiť svoju závislosť od uhlia ako energetického zdroja do roku 2050.

Grillo v tejto súvislosti upozornil, aby sa Nemecko v tomto smere nedostalo z pozície pioniera do pozície jedinej krajiny, ktorú už nikto nasledovať nebude. "Nemecko nemôže zachraňovať celosvetovú klímu samé," dodal.

Napriek veľkému úsiliu Berlína zvýšiť produkciu elektriny z obnoviteľných energetických zdrojov, krajina ešte stále zostáva vysoko závislá od "špinavších" zdrojov energií, ako je práve uhlie. Túto závislosť, najmä v obdobiach, keď slnko alebo vietor neposkytujú pre priemysel dostatočný objem energie, musí mať Berlín na pamäti, upozornil Grillo. Dodal, že priemysel musí fungovať aj v čase, keď sa obnoviteľné zdroje nedajú využiť naplno.

Dohoda z Paríža by sa mala na stôl nemeckej vlády dostať v polovici budúceho roka. Dovtedy sa budú uskutočňovať rokovania so zástupcami priemyslu a odborov, v rámci ktorých by sa mal nájsť spôsob, ako ukončiť využívanie uhlia bez poškodenia nemeckého priemyslu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri pobreží Nikaraguy sa triasla zem, otrasy mali silu 5,7
<< predchádzajúci článok
Naftogaz radikálne zvyšuje Gazpromu poplatky za tranzit plynu