Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. októbra 2005

Nemocnice zoberú, dlhy ostanú krajuNemocnice v Nitrianskom VÚC sa prenajímajú za sporných podmienok. Nájomcami nemocníc v Šali, Komárne, Topoľčanoch a Leviciach sa stali neziskové organizácie údajne blízke SMK.Zdieľať
  Nitriansky župan Milan Belica (HZDS) rozhodnutie o privatizácii nemocníc schválil s poukázaním na ich zlú ekonomickú situáciu a s tým, že nájomcovia „nedostanú od VÚC ani korunu“. Poslanec NR SR za Smer Peter Oremus má však opačný názor: „Podľa nájomných zmlúv bude majiteľ, teda VÚC, za nemocnice hradiť dane, poistné a odpisy.“ Nájomcovia - neziskové organizácie - navyše nebudú musieť splácať záväzky prenajatých nemocníc, ktorých výška dosahuje takmer 600 miliónov korún! Prevezme ich na seba VÚC a uhrádzať ich bude z prostriedkov, ktoré získa osobitná spoločnosť, zriadená na účely vymáhania podlžností voči nemocniciam. „Je to absolútne nereálne,“ domnieva sa Oremus, podľa ktorého dlhy bude musieť napokon aj tak uhradiť VÚC.
Podľa Oremusa je dôvodom takto výhodných podmienok skutočnosť, že nájomcami sú „neziskovky“ blízke SMK. „Vyplýva to z vyjadrení viacerých maďarských poslancov VÚC a NR SR,“ tvrdí a dodáva: „Klientelizmus a korupcia sú pre členov SMK príznačné!“ Toto podozrenie rozhodne odmietol poslanec Iván Farkas: „Ľudia, ktorí boli nominovaní do orgánov neziskových organizácií - predstavenstiev alebo dozorných rád - sú z opozície.“ Za logický považuje aj fakt, že dlhy ostali na VÚC, pretože vznikli v čase, keď nemocnice podliehali krajom. Nové dlhy už podľa neho budú splácať nájomcovia. Spôsob, akým prenajali nemocnice neziskovým organizáciám, nie je podľa neho protizákonný, pretože o ňom rozhodla samospráva väčšinovým hlasovaním.
SMK obsadzuje v 52-člennom krajskom zastupiteľstve 31 kresiel.
Spor v Nitre vznikol pred časom aj kvôli prenájmu niekoľkých zariadení sociálnej starostlivosti neziskovým organizáciám, v ktorých tiež figurujú krajskí poslanci, zväčša z klubu SMK.
 
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hrozba „basy“ vzrušila sprejerov
<< predchádzajúci článok
V skratke

Nemocnice zoberú, dlhy ostanú kraju - diskusné fórum čitateľov