24hod.sk    Z domova

04. marca 2021

Neprimerane dlhá väzba a úmrtia pri jej výkone sú podľa advokátov neudržateľným stavomPrípady úmrtí počas výkonu väzby spojené s neprimerane dlhými väzobnými stíhaniami v tých najprísnejších podmienkach považujeZdieľať
gettyimages 1257839293 676x451 4.3.2021 (Webnoviny.sk) - Prípady úmrtí počas výkonu väzby spojené s neprimerane dlhými väzobnými stíhaniami v tých najprísnejších podmienkach považuje Slovenská advokátska komora (SAK) za alarmujúce a ďalej neudržateľné.


Komora však pripomína, že nejde o nový jav, ale o záležitosť, na ktorú roky upozorňuje, a ktorá je tiež pravidelnou témou správ výboru proti mučeniu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Vrchol ľadovca


Stavovská organizácia advokátov je presvedčená o tom, že posledný prípad úmrtia obvineného advokáta Ľubomíra Krivočenka na koronavírus počas výkonu väzby musí viesť nielen k vyvodeniu individuálnej zodpovednosti, ale aj k zásadnému prehodnoteniu prístupu v trestnej politike.

Aspoň k jej čiastočnému priblíženiu sa k štandardom vo vyspelých demokraciách. „Obávame sa, že medializované prípady sú pritom len vrcholom ľadovca a prípadov neadekvátneho zaobchádzania s ľuďmi a nadužívania trestného práva v skutočnosti bolo a je omnoho viacej,“ uviedla SAK.

Posledný prípad úmrtia väzobne stíhaného advokáta podľa SAK poukázal na podozrenia na viaceré, až „absurdné“ individuálne zlyhania.

„Preto vítame rozhodnutie generálneho prokurátora začať v tejto veci trestné stíhanie. Zároveň si myslíme, že by sa mala venovať potrebná miera pozornosti samotnej skutočnosti, že obvinený bol držaný v najprísnejších podmienkach v kolúznej väzbe takmer rok,“ doplnila SAK.

Celý rok v malej cele


Komora porovnáva podmienky kolúznej väzby na Slovensku a v Českej republike, kde môže kolúzna väzba trvať maximálne tri mesiace.

„U nás je bežné, že obvinený je zavretý v malej cele s umelým osvetlením celý rok, každý deň 23 hodín denne, s možnosťou krátkej hodinovej ‚prechádzky‘ medzi betónovými múrmi, bez sociálnych kontaktov, s meškajúcou korešpondenciou od najbližších... Ak v takejto situácii dôjde k tomu, že sa obvinený nakazí koronavírusom a tejto chorobe podľahne, je podľa nášho názoru namieste hovoriť aj o zodpovednosti štátu za to, že si nesplnil pozitívny záväzok chrániť zdravie obvinených a odsúdených,“ zdôrazňuje SAK.

SAK preto znova apeluje na prijatie zmien v trestnom práve pri uplatňovaní inštitútu väzby, „ako aj na ostatné orgány justície – prokuratúru a súdy, aby dôkladne zvažovali využívanie tohto represívneho nástroja voči ľuďom“. Advokáti pripomínajú, že ide o ľudí, ktorí nie sú odsúdení a platí prezumpcia neviny.

Vytvoria pracovnú skupinu


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) avizovala vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať Trestným zákonom a poriadkom.

Jednou z úloh skupiny bude aj posúdiť plynutie väzby a tiež toho, či by sa nemala zmeniť jej dĺžka. Kolíková tiež vytvorila pracovnú skupinu, ktorá rieši podmienky vo väzbe a jej humanizáciu.

Novelizáciu Trestného zákona a trestného poriadku by mal rezort spravodlivosti predstaviť v druhom polroku 2021.


Zdroj: Webnoviny.sk - Neprimerane dlhá väzba a úmrtia pri jej výkone sú podľa advokátov neudržateľným stavom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/neprimerane-dlha-vazba-a-umrtia-pri-jej-vykone-su-podla-advokatov-neudrzatelnym-stavom-cl750990.html