Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. augusta 2007

Neprofesionálni filmári z celého sveta v Liptovskom Mikuláši



Neprofesionálni filmári z 29 krajín sa od soboty stretávajú na Svetovom festivale a kongrese neprofesionálneho filmu UNICA v Liptovskom Mikuláši. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Liptáková ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Neprofesionálni filmári z 29 krajín sa od soboty stretávajú na Svetovom festivale a kongrese neprofesionálneho filmu UNICA v Liptovskom Mikuláši. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Liptáková z Národného osvetového centra, až do 9. septembra bude v Posádkovom klube a v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši súťažiť 29 národných kolekcií o cenu Najlepší národný program. Prvé projekcie sa začnú v nedeľu 2. septembra o 9:00. Do boja o ocenenia sa zapoja aj jednotlivé filmové snímky, ktoré sú rozdelené na tri hlavné kategórie: neprofesionálni tvorcovia, poslucháči filmových vysokých škôl a mladí autori do 25 rokov. Víťazi získajú zlatú, striebornú a bronzovú Medailu UNICA. Snímky ohodnotí 7-členná medzinárodná odborná porota, ktorá sa na záver verejne vyjadrí k jednotlivým filmom a o víťazoch rozhodne vo verejnom hlasovaní. Jeho výsledky slávnostne vyhlásia v sobotu 8. septembra na záverečnom ceremoniáli.

Na festivale predstaví 338 účastníkov z 29 krajín spolu 132 filmov, čo v súhrne predstavuje 1 708 minút súťažnej projekcie. Súčasťou Svetového festivalu a kongresu neprofesionálneho filmu UNICA sú aj sprievodné akcie - workshop pre mladých tvorcov do 25 rokov a exkurzie do okolia. Otvoria sa viaceré výstavy, napríklad o slovenských filmových kluboch a o organizácii UNICA a jej ľuďoch.

UNICA je medzinárodná mimovládna organizácia pre neprofesionálny film a video, ktorá je členom C.I.C.T. (Medzinárodné konzílium pre film a televíziu) a jedným zo zakladajúcich členov medzinárodnej organizácie UNESCO. V súčasnosti združuje národné zväzy, federácie a asociácie neprofesionálnych filmových tvorcov z 35 krajín sveta. Každoročne sa uskutočňuje svetové stretnutie a prezentácia toho najlepšieho, čo v tom roku vzniklo, v podobe národných kolekcií filmov z 35 členských krajín – svetový kongres, festival a súťaž UNICA. Prvý kongres bol v roku 1931 v Bruseli. V bývalom Československu sa konal kongres dvakrát - v Mariánskych Lázňach v rokoch 1948 a 1966. Po rozdelení ČSR ešte raz, a to v roku 1994 v Hradci Králové. Slovensko je samostatným členom UNICA od roku 1993. Kongres UNICA v roku 2007 sa prvýkrát uskutoční na území Slovenska. V minulom roku sa konal v Južnej Kórei. Po nás bude hostiteľskou krajinou Tunisko.

Ministerstvo kultúry SR v roku 2005 poverilo prípravou a realizáciou tohto podujatia Národné osvetové centrum. Spoluorganizátormi sú Ministerstvo obrany SR, Mestský úrad v Liptovskom Mikuláši, Asociácia filmových amatérov a videoamatérov, Žilinský samosprávny kraj, Liptovské osvetové stredisko, Amafilm Nicolaus a ART Štúdio v Liptovskom Hrádku. Záštitu nad festivalom a kongresom UNICA 2007 prevzal prezident SR Ivan Gašparovič.

SITA



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Socha Schöner Náciho je už na pôvodnom mieste
<< predchádzajúci článok
Vyzýva Mikolaja, aby neuvádzal sexuálnu výchovu do škôl

Neprofesionálni filmári z celého sveta v Liptovskom Mikuláši - diskusné fórum čitateľov