Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júla 2016

NESROVNAL: Bratislava má potenciál byť príkladom v smart cities



Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.



Zdieľať
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 8. júla (TASR) – Bratislava má potenciál na to, aby bola príkladom v riešení smart cities. Využiť chce pritom najmä svoju blízkosť s hlavným mestom Rakúska – Viedňou. Na dnešnom brífingu v bratislavskom Primaciálnom paláci, ktorý sa konal pri príležitosti okrúhleho stola so zástupcami slovenských krajských miest, ministerstva hospodárstva i ministerstva životného prostredia, to povedal primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.


Téma smart cities je podľa neho mimoriadne aktuálna a naznačuje spôsob, akým sa musia riešiť problémy, ktorým čelia európske mestá. „Bratislava chce byť príkladom, lebo je hlavným a najväčším mestom Slovenska,“ povedal Nesrovnal. V rámci spolupráce s Viedňou chce bratislavská samospráva vytvoriť koncept smart twins, využiť synergiu a rozvoj Bratislavy založiť na prosperite, participácii občanov a trvalo udržateľnom rozvoji.

Nesrovnal tvrdí, že Bratislava je mladé mesto, no musí zlepšiť svoje financovanie, kompetencie i postavenie. Zároveň riešiť aj problémy zhrnuté v takzvanej mestskej agende. „Je to dokument Európskej únie, ktorý identifikuje všetky problémy, ktorými európske mestá žijú. Je jasný poznatok, že v mestách žije viac ako 70 % obyvateľov únie a väčšina európskej legislatívy sa týka miest,“ podotkol bratislavský primátor. Mestá v Európe podľa neho čelia spoločným problémom, ktoré sa týkajú napríklad výstavby bytov, mobility, ochrany životného prostredia, tvorby pracovných miest, nárastu extrémizmu či migrácii.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca koncept smart cities vychádza z nového pohľadu na efektívnejšie fungovanie rôznych oblastí života. „Prvá myšlienka vznikla v rámci štvrtej priemyselnej revolúcie v Nemecku, kde firmy zadefinovali, že vďaka rozvoju internetu a digitalizácie sa zmení celý systém ako fungujú spoločnosti. Dokážu sa zefektívniť niektoré výrobné a pracovné postupy, a tým dosiahneme finančné úspory či vyššiu pridanú hodnotu,“ vysvetlil. Fenomén smart cities je od tohto konceptu odvodený, ide o inteligentné mestá, ktoré budú využívať možnosť pripojenia sa na internet, či zbierania a vyhodnocovania dát v reálnom čase. „Dokážeme tým zefektívniť fungovanie dopravy, odpadového hospodárstva, služieb pre občanov, čakacie lehoty či školský systém. Naším cieľom preto je informovať o možnostiach, ktoré nám digitalizácia a pripojenie na internet prinášajú,“ podotkol Chovanec. Ak slovenské mesta dokážu tento potenciál využiť, podľa štátneho tajomníka sa stanú lepším miestom pre život a budú vedieť lepšie riešiť svoje dopravné problémy či prehusťovanie osídľovania. „Verím, že smart cities začnú na Slovensku vo veľmi krátkom čase fungovať. To nie je otázka, či chceme, ale je to nevyhnutnosť, aby sme udržali trend so zahraničnými mestami,“ skonštatoval.

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla pripomenul, že koncept inteligentných miest má aj veľmi silnú environmentálnu dimenziu a pokrýva oblasti manažmentu odpadového hospodárstva, čistého ovzdušia, eliminácie emisií, racionálneho využívania vôd, budovania odolnosti voči extrémnym počasiam či sanácie kontaminovaných území.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico: Pre slovenskú ekonomiku neexistuje iná alternatíva ako EÚ
<< predchádzajúci článok
Právnik žiada Izrael, aby zbúral domy vrahov mladého Palestínčana