Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2009

Netanjahu varuje pred účasťou Hizballáhu v libanonskej vláde



Izrael v pondelok varoval, že ak sa radikálne hnutie Hizballáh stane súčasťou vlády v Libanone, bude za prípadné útoky šiitského hnutia proti Izraelu zodpovedná celá libanonská vláda. "Ak sa ...



Zdieľať
JERUZALEM 10. augusta (WEBNOVINY) - Izrael v pondelok varoval, že ak sa radikálne hnutie Hizballáh stane súčasťou vlády v Libanone, bude za prípadné útoky šiitského hnutia proti Izraelu zodpovedná celá libanonská vláda. "Ak sa Hizballáh stane súčasťou vlády, bude libanonská vláda niesť zodpovednosť za útoky z jej územia proti Izraelu," varoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas návštevy južného Izraela. V posledných dňoch sa opäť zintenzívnila slovná prestrelka medzi Izraelom a Hizballáhom, ktorí v roku 2006 viedli takzvanú 34-dňovú vojnu. Počas konfliktu zomrelo v Libanone 1200 ľudí, prevažne civilistov, a 160 Izraelčanov, väčšinou vojakov.


V nedeľu námestník izraelského ministra zahraničia Dany Ajalon varoval Hizballáh pred útokmi na izraelských občanov po správach, že Káhira odhalila sprisahanie islamistov spojených s al-Kájdou, ktorí plánovali vraždu izraelského veľvyslanca v Egypte. "Ak sa Hizballáh dotkne jediného predstaviteľa Izraela či izraelského turistu v zahraničí, bude za to nie niesť následky, ktoré budú vážne," povedal Ajalon pre štátny rozhlas. Predtým šéf výkonnej rady Hizballáhu Hášim Safieddín uviedol, že akýkoľvek útok Izraela na Libanon vyvolá silnejšiu odpoveď hnutia ako v roku 2006. "Dnes sme silní, a to vďaka víťazstvu z roku 2006, a preto si myslíme, že izraelské hrozby sú prázdne a bezvýznamné," povedal Safieddín.

Libanonský designovaný premiér Saad al-Harírí sa snaží dva mesiace po parlamentných voľbách, ktoré vyhrala prozápadná koalícia, sformovať vládu. Najťažším orieškom je dohoda s prosýrskym militantným hnutím Hizballáh, ktoré zostalo aj po voľbách druhou najsilnejšou silou v parlamente. Al-Harírí by mohol zostaviť vládu aj bez Hizballáhu, no v rámci zachovania pokoja v krajine sa snaží s hnutím dohodnúť. Hizballáh však trvá na zachovaní práva veta, ktoré by však al-Harírího vláde zväzovalo ruky a nedovoľovalo jej samostatne rozhodovať o kľúčových otázkach.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mokoš tvrdí, že rozhodnutie o Štrbskom Plese je chybné
<< predchádzajúci článok
Vysoké školy a SAV môžu žiadať o eurofondy do 24. augusta