Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. septembra 2013

Nevysporiadané pozemky pod cestami by sa mali dať vyvlastniť



Pozemky pod existujúcimi diaľnicami či cestami, kde nie je možné uzavrieť dohodu medzi štátom a majiteľom, by sa mali dať vo verejnom záujme vyvlastniť. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. septembra (TASR) – Pozemky pod existujúcimi diaľnicami či cestami, kde nie je možné uzavrieť dohodu medzi štátom a majiteľom, by sa mali dať vo verejnom záujme vyvlastniť. A to najneskôr do konca roku 2020. V novele cestného zákona to navrhuje poslanec vládneho Smeru-SD a bývalý šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma. Právnu normu poslanci pri dnešnom hlasovaní poslali do druhého čítania.


Choma jej účinnosť navrhuje od novembra tohto roku. Cieľom návrhu je podľa poslanca zefektívniť a zjednodušiť majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod cestami. "To je vzhľadom na rozdrobenosť pozemkov na Slovensku veľmi zdĺhavé," odôvodnil zákonodarca. Štát ako vlastník diaľnice či cesty by tak mohol podať návrh na vyvlastnenie najneskôr do 31. decembra 2020.

Choma chce dať novelou zároveň možnosť poskytnúť ľuďom pri vyvlastnení náhradu za výkup domu, bytu alebo nebytovej budovy nie v trhovej, ale vo východiskovej hodnote. To znamená, vo výške znaleckého odhadu hodnoty, za ktorú by bolo možné danú stavbu v súčasnosti postaviť. "Trhová cena je v prípade starších budov oveľa nižšia ako východisková," pripomenul.

Vlastník takejto stavby preto podľa neho nie je ochotný odpredať nehnuteľnosť za takých podmienok, že za získanú sumu si nie je schopný postaviť alebo zabezpečiť stavbu v rovnakom štandarde. Po novom by majiteľ budovy mohol dostať náhradu aj vo výške východiskovej hodnoty, ak je táto vyššia ako náhrada za vyvlastnenie. Ale iba ak sa dohodnú pred začatím vyvlastňovania. V prípade, že by majiteľ žiadal vyššiu náhradu za stavbu, môže sa obrátiť na súd, ale iba do jedného roka od rozhodnutia o vyvlastnení. Inak mu toto právo zanikne.

Novelu ešte počas rozpravy skritizoval opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO). Pýtal sa, prečo sa takáto novela predkladá ako poslanecký návrh a nie vládny. "Myslím si, taký dôležitý zásah do vlastníckeho práva formou vyvlastnenia by mal prejsť príslušným pripomienkovaným konaním," uviedol Fecko.

Choma mu však odpovedal s tým, že sa takto rozhodol po komunikácii s príslušným ministerstvom. "Nie sú tu tak zásadné veci, ktoré by museli ísť na nejakú širokú diskusiu," doplnil Choma.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dve tretiny Slovákov chcú ústavne chrániť manželstvo muža a ženy
<< predchádzajúci článok
Štát nevytvára podmienky pre zdravé potraviny, kritizuje prvá dáma