Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. novembra 2007

New Talent 2007 – Cena Nadácie SPP poputuje do Dánska



Cenu Nadácie SPP – New Talent 2007 získal na včerajšom finále súťaže mladých interpretov, ktorá je už tradičnou súčasťou Bratislavských hudobných slávností, violončelista Toke Moldrup z ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. novembra (WN/PR) - Cenu Nadácie SPP – New Talent 2007 získal na včerajšom finále súťaže mladých interpretov, ktorá je už tradičnou súčasťou Bratislavských hudobných slávností, violončelista Toke Moldrup z Dánska. „Mladým patrí svet. Je našou povinnosťou im v tom pomáhať. Som úprimne rád, že sa môžeme prostredníctvom súťaže New Talent – Cena Nadácie SPP podieľať na rozvoji kariéry mladých nadaných hudobníkov z celej Európy,“ povedal po odovzdávaní ceny Nadácie SPP predseda predstavenstva SPP, a. s. Ing. Philippe Boucly.

Absolútny víťaz súťaže New Talent 2007 – Cena Nadácie SPP Dán Toke Moldrup presvedčil medzinárodnú porotu svojím výkonom v konkurencii ôsmich mladých semifinalistov z celkovo dvoch desiatok súťažiacich z európskych krajín. Pre finálový večer si vybral Koncert pre violončelo a orchester od Antonína Dvořáka. „Som veľmi šťastný. Je to moja prvá medzinárodná cena, ktorú som dosiahol ako sólista,“ povedal po vyhlásení výsledkov mladý Dán, člen uznávaného Kvarteta Paizo. Nadanému violončelistovi odovzdal cenu – vzácnu sklenenú plastiku v tvare harfy od slovenského umelca Drahomíra Prihela, osobne predseda predstavenstva SPP, a. s., Ing. Philippe Boucly.

Do včerajšieho finále postúpili na základe rozhodnutia medzinárodnej poroty, ktorej predsedal Igor Javorský, traja finalisti: francúzska huslistka Fanny Clamagirand, nórska trubkárka Tine Thing Helseth a dánsky violončelista Toke Moldrup. Finalisti vystúpili v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako sólisti so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou úspešného mladého tureckého dirigenta Alpaslana Ertüngealpa.

Cieľom medzinárodnej súťaže mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa v rámci takého významného festivalu, akým sú Bratislavské hudobné slávnosti. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov. „Každoročne vysielajú priamy prenos či záznam tohto koncertu prakticky všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi EBU – európskej vysielacej únie so sídlom v Ženeve . Aj preto je postup do finále dobrou propagáciou mladého umelca. Jeho výkon na vlnách éteru počujú nielen tisíce poslucháčov, ale aj koncertné agentúry a organizátori koncertného života v Európe,“ uviedla manažérka festivalu BHS Izabela Pažítková.

Osmičku semifinalistov vybrala medzinárodná porota po vypočutí 20 rozhlasových nahrávok mladých umelcov, ktoré do súťaže prihlásili rádiá z celej Európy. Okrem úspešnej finálovej trojice svoje umenie predviedli aj slovenský klavirista Ladislav Fančovič, slovinský klarinetista Aljaž Beguš, poľská huslistka Anna Maria Staskiewicz, česká huslistka Jana Vonášková - Nováková a český violončelista Tomáš Jamník.

Súťaž New Talent – cena Nadácie SPP, sa pre mnohých, dnes na celom svete známych umelcov, stala štartovacou čiarou ich medzinárodnej kariéry. Z mnohých spomeňme aspoň Petra Dvorského či Sergeja Kopčáka. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Súťaž organizuje Európska vysielacia únia EBU so sídlom v Ženeve. Spoluorganizátorom súťaže sú Slovenský rozhlas a Slovenská filharmónia - Bratislavské hudobné slávnosti. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

Toke Moldrup (violončelo, DÁNSKO)
Toke Moldrup (1980) začal hrať na klavír ako sedemročný a na violončelo ako jedenásťročný. O štyri roky neskôr bol prijatý na Kráľovskú hudobnú akadémiu v Aarhuse, kde študoval pod vedením prof. Harra Ruijenaarsa a na Hudobnú univerzitu v Karlsruhe do triedy prof. Martina Ostertaga. V roku 2001 získal diplom s najvyššími oceneniami, ďalej sa zdokonaľoval v Chicagu u prof. Hansa Jensena. V roku 2002 sa vrátil do Dánska, kde pokračoval v štúdiách u prof. Mortena Zeuthena na Kráľovskej hudobnej akadémii v Kodani, ktorú ukončil ako sólista s najvyššími oceneniami publika a hudobnej kritiky.
Toke Moldrup sa zúčastnil na majstrovských kurzoch, ktoré viedli Truls Mork, Vladimír Berlínsky, Dávid Geringas, Dmitrij Ferschtman, György Kurtag, Ralph Kirschbaum, Yo-Yo Ma, Kvarteto Albana Berga, Amadeus kvarteto a Tokijské sláčikové kvarteto.
V roku 2003 sa stal členom Kvarteta Paizo, s ktorým rýchlo získal medzinárodné uznanie. Udelenie prvej ceny a veľkej ceny na 4. medzinárodnej súťaži komornej hudby v Melbourne mu umožnilo uskutočniť koncertné turné v Austrálii a pripravilo možnosti na ďalšie vystúpenia v renomovaných svetových sálach, ako Wigmore Hall v Londýne, Musikverein vo Viedni, Musée d´Orsay Auditorium v Paríži, Lincolnov hudobný festival komornej hudby v Anglicku, Letný festival v nemeckom Oberstorfere, Stockholm Konserthus vo Švédsku. Kvarteto účinkovalo takmer vo všetkých európskych krajinách a viaceré jeho koncerty vysielali európske rozhlasové stanice. V roku 2007 bude kvarteto hosťovať v Japonsku.
Toke Moldrup spoluúčinkoval s viacerými orchestrami v Dánsku a zahraničí, napríklad s Belehradským filharmonickým orchestrom, Dánskym filharmonickým orchestrom, Symfonickým orchestrom v Aarhuse, Brucknerovým symfonickým orchestrom v Stuttgarte, Získal viacero dánskych cien, okrem iného Harbey Grand Scholarship a Oakobe Gade Prize.
V súčasnosti pôsobí ako asistent profesora na Dánskej kráľovskej hudobnej akadémii.

Kontakt:
Bratislavské hudobné slávnosti, e-mail: pazitkova@filharmonia.sk, Tel.:02 / 5443 0348
Nadácia SPP, e-mail: projekty@nadaciaspp.sk, Tel: 02 / 5464 4683


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Svidníku položili základný kameň obchvatu mesta
<< predchádzajúci článok
Mladí ľudia chcú na Vianoce najmodernejšiu elektroniku