11. februára 2018

NHL: Boston prehral doma s Buffalom, Gáborík sa vracia do zostavy LA

Žralok zo San Jose, útočník Joakim Rayn (47) oslavuje so spoluhráčmi Joonasom Donskoiom (27) a Timom Meierom (28) skóre v súboji NHL proti Edmonton Oilers, 10. februára v San Jose, Kalifornia. Foto: TASR/AP
New York 11. februára (TASR) - Hokejisti Bostonu prehrali v zámorskej NHL na domácom ľade s posledným tímom Východnej konferencie Buffalom 2:4. V drese domácich si slovenský obranca Zdeno Chára pripísal tri strely a mínusový bod.

Sabres ukončili dlhú sériu brankára Tuuku Raska, ktorý v riadnom čase prehral prvýkrát po 21 zápasoch. Boston prišiel o štvorzápasovú víťaznú sériu a na vedúci tím Atlantickej divízie Tampu Bay stráca päť bodov, ale má dve zápasy k dobru. "Myslím, že je celkom zrejmé, že toto nebol náš najlepší zápas. Takto určite nechceme hrať. Aj to sa však stáva," povedal pre nhl.com Rask, ktorý nezískal prvýkrát aspoň bod od 26. novembra. Víťazstvo "šablí" zatienila strata ich najproduktívnejšieho hráča Jacka Eichela, ktorý sedem minút pred koncom prvej tretiny opustil ľad pre zranenie dolnej časti tela. "Predviedli sme jeden z najlepších výkonov v sezóne. Po zranení Jacka sme sa zomkli a každý išiel naplno," povedal tréner Sabres Phil Housley. Rozsah Eichelovho zranenie nie je známy, v nedeľu sa podrobí lekárskym testom. Chára bol na ľade 21 minút a 17 sekúnd a pripísal si tri strelecké pokusy. Päť minút pred záverečným klaksónom mal za stavu 1:3 šancu vykresať nádej pre svoj tím, ale zblízka neprekonal Chada Johnsona, ktorý zaznamenal 25 zásahov.

Po trojzápasovej absencii sa do zostavy Los Angeles vrátil Marián Gáborík, zaznamenal jednu strelu i dvojminútový trest a jeho tím prehral na ľade lídra súťaže Tampy Bay 3:4. Hrdinom "bleskov" bol ruský brankár Andrej Vasilevskij, ktorý chytil 44 striel Kings a zaznamenal 33. víťazstvo v sezóne, čo ho radí na čelo celej NHL. "Králi" stupňovali tempo, tretiu tretinu vyhrali 2:0 a domácich prestrieľali v pomere 20:4. "V poslednom čase nehráme dobre tretie tretiny. Súperovi dovolíme veľa striel a dostávame sa pod tlak. Musíme to zlepšiť," povedal pre nhl.com Vasilevskij, ktorý nad LA vyhral prvýkrát v kariére. Pred zápasom slávnostne vyradili zo sady dresov Tampy Bay číslo 4, ktoré nosil na chrbte bývalý kapitán Vincent Levacalier. Kanaďan odohral za Lightning 1037 zápasov, dal v nich 383 gólov a 491 asistencií, doteraz drží klubové rekordy v počte odohraných zápasov, strelených gólov a striel na bránu.

Arizona s Richardom Pánikom prehrala s Philadelphiou 3:4 po nájazdoch. Slovenský útočník bol na ľade 12 minút a 11 sekúnd a pripísal si plusku. Nebodoval však v siedmom zápase za sebou, naposledy sa do štatistík zapísal 20. januára. O víťazstve Flyers rozhodol v siedmej sérii nájazdov Nolan Patrick. Po druhom kole sa pri pokuse Claytona Kellera zranil brankár Philadelphie Brian Elliott a nahradil ho Michal Neuvirth. Český gólman neinkasoval ani raz z piatich pokusov Coyotes a ako prvý brankár doviedol svoj tím k víťazstvu, keď nastúpil v priebehu nájazdov. "Bláznivé, ale som rád, že sme dosiahli dôležité víťazstvo," povedl Neuvirth. V histórii NHL pred ním striedalo v priebehu nájazdov päť brankárov, ale všetci prehrali.

Ďalší slovenský útočník Tomáš Jurčo bol iba zdravým náhradníkom pri prehre Chicaga v Minnesote 0:3. Štvrté čisté konto v sezóne zaznamenal Devan Dubnyk, ktorý zlikvidoval 44 striel Blackhawks. Chicago prehralo piaty zápas za sebou a ťahá najhoršiu sériu v tomto ročníku. "Súperov síce dokážeme prestrieľať, ale nedostávame sa do veľkých šancí. Chýbajú nám dorážky, nie sme dôrazní pred bránkoviskom. Je to frustrujúce," povedal podľa nhl.com kapitán Chicaga Jonathan Toews. Dva góly "divochov" strelil Charlie Coyle a dostal sa na hranicu 200 bodov v NHL.

Obranca Andrej Sekera chýbal pre zranenie tváre v kádri Edmontonu pri prehre na ľade San Jose 4:6. V drese víťazov dal Joe Pavelski dva góly a pridal dve asistencie. Dvakrát sa presadil aj americký obranca Joakim Ryan a boli to jeho vôbec prvé dva zásahy v NHL v jeho 46. zápase v kariére.

V dueli Toronta s Ottawou (6:3) zažiaril v drese víťazného tímu piatimi bodmi center Mitch Marner s bilanciou dva góly a tri asistencie. Darilo sa aj jeho spoluhráčom z útoku - veterán Patrick Marleau mal bilanciu 1+2 a Nazem Kadri 1+1. "Našej formácii sa darilo, dobre sme si posúvali puk, po kvalitnom bránení sme vyrážali do brejkov. Mali sme veľa energie a hralo sa nám dobre," povedal zámorským médiám 20-ročný Marner, ktorý sa prehupol cez hranicu 100 bodov. Marner je prvým hráčom Toronta s päťbodovým výkonom od roku 2009, kedy sa to podarilo českému obrancovi Tomášovi Kaberlemu. Toronto vyhralo sedem z posledných ôsmich duelov.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - BUFFALO SABRES 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Góly: 35. Spooner (DeBrusk, Krug), 60. Backes (Bergeron, Marchand) - 28. Kane (Reinhart), 33. Wilson (Beaulieu, Rodrigues), 39. Pouliot (Wilson), 60. Ristolainen. Brankári: Rask - Johnson, strely na bránku: 27:28, 17.565 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - OTTAWA SENATORS 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)

Góly: 2. Marner, 10. Matthews (Nylander), 12. Marner (Marleau, Kadri), 34. van Riemsdyk (Marner, Rielly), 43. Kadri (Marner, Marleau), 59. Marleau (Marner) - 29. Oduya (Stone, Chabot), 41. Brassard (Phaneuf, Stone), 54. Dzingel (Pageau, Borowiecki). Brankári: Andersen - Anderson (12. Condon), strely na bránku: 41:25, 19.477 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NASHVILLE PREDATORS 2:3 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 29. Gallagher (Lehkonen), 59. Drouin (Petry, Lehkonen) - 37. Hartnell (Bonino), 53. Fiala (Johansen, Arvidsson), rozh. náj. Ellis. Brankári: Price - Rinne, strely na bránku: 49:32, 21.302 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW JERSEY DEVILS 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Góly: 18. Dubois (Panarin), 32. Panarin (Atkinson, Jones), 34. Anderson (Jenner, Bobrovskij), 35. Bjorkstrand, 47. Foligno (Jones, Bjorkstrand), 50. Calvert (Dubinsky, Jenner) - 57. Palmieri. Brankári: Bobrovskij - Kinkaid, strely na bránku: 50:35, 18.510 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - LOS ANGELES KINGS 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)

Góly: 2. Stamkos (Gourde, Johnson), 10. Killorn (Stamkos, Coburn), 24. Paquette (Callahan), 35. Kučerov (Hedman) - 6. Brodzinski (Andreoff, Shore), 44. Clifford (Kopitar, Forbort), 54. Folin (Andreoff, Shore). Brankári: Vasilevskij - Kuemper (24. Quick), 19.092 divákov.

CAROLINA HURRICANES - COLORADO AVALANCHE 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 18. McGinn (Lindholm), 41. McGinn (Lindholm, Slavin), 54. Skinner (Stempniak, Aho) - 17. Barrie (Rantanen, Compher). Brankári: Ward - Varlamov, strely na bránku: 35:30, 15.589 divákov.

MINNESOTA WILD - CHICAGO BLACKHAWKS 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 2. Coyle (Parise, Spurgeon), 7. Koivu (Dumba, Suter), 23. Coyle (Staal, Olofsson). Brankári: Dubnyk - Glass, strely na bránku: 19:44, 19.227 divákov.

ARIZONA COYOTES - PHILADELPHIA FLYERS 3:4 pp a sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Demers (Stepan, Keller), 21. Goligoski (Hjalmarsson, Fischer), 42. Rinaldo (Domi) - 11. Giroux (Voráček, Gostisbehere), 12. Raffl (Laughton, Weal), 23. Simmonds (Gostisbehere, Couturier), rozh. náj. Patrick. Brankári: Raanta - Elliott (v nájazdoch Neuvirth), 13.004 divákov.

SAN JOSE SHARKS - EDMONTON OILERS 6:4 (2:0, 1:3, 3:1)

Góly: 2. Ryan (Donskoi, Pavelski), 8. Pavelski, 23. Goodrow (Hansen), 44. Hertl (Couture, Labanc), 58. Ryan (Meier, Pavelski), 59. Pavelski (Tierney, Karlsson) - 29. Kassian, 35. Kassian (Auvitu, Russell), 39. Draisaitl (Klefbom, Cammalleri), 42. Davidson (Draisaitl, Cammalleri). Brankári: Dell - Montoya, strely na bránku: 30:31, 17.562 divákov.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 21:17 0 0 0 -1 3 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 07:35 0 0 0 0 1 2

Richard Pánik (Arizona) 12:11 0 0 0 1 1 2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/