Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

28. januára 2014

Niektoré štátne nemocnice vraj platili za elektrinu viac, ako museliViaceré štátne nemocnice vraj platili za elektrinu viac, ako sú trhové ceny. Podľa záverov organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá porovnala ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 28. januára (TASR) - Viaceré štátne nemocnice vraj platili za elektrinu viac, ako sú trhové ceny. Podľa záverov organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá porovnala deväť najväčších obstarávateľov, tretina z nich nakupovala drahšie, ako mohla. TIS tvrdí, že tri nemocnice mohli ročne usporiť 450.000 eur.


Zároveň TIS poukázala, že ministerstvo zdravotníctva napriek plánom nerealizovalo centrálny nákup elektrickej energie. Od tohto kroku sa očakávala úspora 10 percent, pripomína organizácia. Vlani si tak nemocnice nákupy realizovali samé.

"Nehospodárny nákup elektrickej energie v najväčších nemocniciach je ďalším dôkazom o neefektívnosti využívania finančných prostriedkov v zdravotníctve a poukazuje tiež na nedostatočnú kontrolu finančných tokov zo strany ministerstva," reagoval šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Preto sa pýta ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, prečo sa nerealizovalo centrálne obstarávanie a či vyvodí závery voči manažmentom nemocníc.

"MZ SR v minulosti zvažovalo ako jednu z alternatív centrálny nákup energií. V súčasnosti je však efektívnejšie realizovať nákupy na úrovni jednotlivých nemocníc s dôrazom na zodpovednosť. Hovoria o tom aj skúsenosti zo 'zdedeného' centrálneho nákupu medicinálnych plynov," uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Lidinská. Poznamenala, že niektoré nemocnice tak platia za dané tovary viac ako v minulosti.

"Je dôležité uvedomiť si, že každé zdravotnícke zariadenie je v inej finančnej kondícii, čo má značný vplyv na jeho vyjednávaciu pozíciu v rámci nákupov tovarov a služieb a negociáciu cien," povedala Lidinská. Podľa ministerstva je úlohou vedení nemocníc optimalizovať náklady a znižovať záväzky. "Prvé výsledky akčných plánov v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach sú viditeľné už v súčasnosti," doplnila s tým, že štátnym zariadeniam sa darí znižovať svoje straty.

Medzi nemocnice, ktoré majú mať elektrinu za vysoký ceny, patrí podľa TIS aj najväčšia slovenská nemocnica - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Tá vlani nakupovala formou rokovacieho konania bez zverejnenia. Ako poukazuje TIS, takýto postup sa využíva iba mimoriadne a chýba pri ňom súťaž, preto je ťažké vyrokúvať lepšiu cenu. Cena má byť vysoká aj vzhľadom na veľkosť odberu. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, ktorý má oproti UNB menší ako desatinový odber, platí za 1 Mwh o 12 eur viac.

UNB odmieta, že by hospodárila neefektívne a upozorňuje, že elektrinu nakupuje lacnejšie ako v minulosti aj napriek nevyhovujúcej platobnej disciplíne. "Kým v roku 2012 nakupovala UNB elektrickú energiu za obstaranú jednotkovú cenu 65,17€/MWh, v roku 2013 sa už novému vedeniu UNB podarilo vyrokovať nižšiu jednotkovú cenu na úrovni 59,57€/MWh a pre rok 2014 opäť nižšiu na úrovni 51,10 €/MWh. Súčasné vedenie dosiahlo vlani rokovaniami reálnu úsporu takmer 148.000 eur a tento rok predpokladá úsporu ďalších 105.000 eur," priblížila hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská.

Ministerstvo do budúcnosti nevylučuje, že by sa otázkou centrálnych nákupov energií opäť zaoberalo. Podmienkou však bude preukázanie efektivity.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Semená konopy siatej by mali vypadnúť zo zoznamu omamných látok
<< predchádzajúci článok
Ľudová strana Naše Slovensko by sa dostala do Národnej rady SR