Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2012

Niektorí obžalovaní necítia vinu za výbuch vo VOP NovákyNa Okresnom súde v Prievidzi sa v stredu začalo hlavné pojednávanie s piatimi obžalovanými v súvislosti s výbuchom vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch. Bývalý generálny ...Zdieľať
vop PRIEVIDZA 28. marca – Na Okresnom súde v Prievidzi sa v stredu začalo hlavné pojednávanie s piatimi obžalovanými v súvislosti s výbuchom vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch.


Bývalý generálny riaditeľ Jozef B., bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B., bývalý technický riaditeľ Ján L., bývalý výrobný riaditeľ Ján L. a bývalý bezpečnostný technik Jozef O. sú obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia, hrozí im až desaťročné väzenie. Traja z nich pred súdom povedali, že sa necítia vinní, Ján L. a Ján L. sa nevyjadrili.

Na súdne pojednávanie prišli aj niektorí z pozostalých po obetiach výbuchu. „Bol som šokovaný z ich výrazov, stále som ich sledoval počas čítania obžaloby. Nechápem ľudí, ktorí sú si vedomí, čo spôsobili a tak bezcitne reagujú na tragédiu a na dôsledky tragédie, ktoré boli čítané,“ uviedol pozostalý Jozef Kováč. Väčšina pozostalých po obetiach a niektorí zranení požadujú odškodné za životy svojich najbližších vo výške 500 000 eur.

Podľa obžaloby Jozef B. nesprávne riadil činnosť odborných riaditeľov jednotlivých úsekov, najmä technického, výrobného a ekonomicko-obchodného tým, že nedal pokyn na okamžité odstránenie života a zdravia ohrozujúceho stavu a nevytvoril bezpečné podmienky pri práci, nezabezpečil kontrolovanie a obhliadky v objektoch podniku a nezakázal ďalšiu činnosť až do odstránenia príčin smerujúcich k hroziacemu výbuchu. Ostatní riaditelia a bezpečnostný technik podľa obžaloby pochybili pri dodržiavaní bezpečnostných predpisov v podniku, keďže tam bolo veľké množstvo munície, chyby boli aj pri jej skladovaní a manipulácii s ňou.

„Ten mechanizmus celej udalosti sú dohady, nepoznáme ho ešte,“ uviedol pred začiatkom hlavného pojednávania bývalý výrobný riaditeľ Ján L., ktorý vo VOP pracoval 18 rokov. „Pozrite, celý život som pracoval zodpovedne, slušne a pokorne, takže necítim sa byť vinný,“ dodal. Bezpečnostný technik Jozef O. sľubuje počas pojednávaní "zaujímavé veci, ktoré pôjdu dovnútra aj von z podniku."

Podľa obžaloby bol prvý výbuch v pyrotechnickej zložke v miestnosti číslo 26, zapríčinený bol nesprávnou konštrukciou lisu na vysekávanie a rezanie výbušnín. Na lise bola taktiež zanedbaná údržba. Následne sa požiar rozšíril do temperačných miestností, kde boli výbušky pripravené na delaboráciu, a nastal druhý výbuch. Pri výbuchu v miestnosti číslo 26 sa zapálilo niekoľko sto kilogramov prachu, jeho následným horením a tepelným pôsobením došlo k detonácii asi 300 000 kusov rozbušiek, čo sa prenieslo na 40 000 kilogramov trinitrotoluénu. „Tento výbuch spôsobil totálnu deštrukciu výrobnej budovy a tlaková vlna následne spôsobila školy v širokom okolí VOP Nováky a. s., kde samotné hromadenie výbušnín vo výrobnej budove A zvýšilo intenzitu a účinky výbuchov, následkom čoho došlo k úplnej deštrukcii výrobnej budovy A a usmrteniu zamestnancov VOP Nováky,“ uvádza sa v obžalobe.

Explózia vo VOP Nováky 2. marca 2007 pri delaborácii munície usmrtila osem pracovníkov. Vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 sa zranilo ľahšie. Detonácie spôsobili v zemi kráter s priemerom 20 metrov a zničili niekoľko budov. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov nielen v meste, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach. Vyčíslená materiálna škoda na VOP je takmer päť mil. eur.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šance na určenie príčiny výbuchu v Novákoch sú vysoké (20. 3. 2012)
 Muníciu, ktorú poškodil výbuch v Novákoch, začali likvidovať (9. 3. 2012)
 Polícia začala trestné stíhanie v prípade výbuchu v Novákoch (8. 3. 2012)
 Pri VOP Nováky nastala explózia, jeden mŕtvy a dvaja zranení (7. 3. 2012)nasledujúci článok >>
Padol rozsudok v kauze vraždy bieleho koňa
<< predchádzajúci článok
Nemecký rating je podľa Moody's stabilný

Niektorí obžalovaní necítia vinu za výbuch vo VOP Nováky - diskusné fórum čitateľov