Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2010

Nigérijčanovi zmiernili trest za drogy na 15 rokovSenát Okresného súdu Bratislava I. zmiernil na 15 rokov väzenia trest pre Nigérijčana Chelsona Macjude I. za pašovanie kokaínu, pri ktorom ho ...Zdieľať
nigerijcan chelson macjude Chelson Macjude

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Senát Okresného súdu Bratislava I. zmiernil na 15 rokov väzenia trest pre Nigérijčana Chelsona Macjude I. za pašovanie kokaínu, pri ktorom ho chytili na bratislavskom letisku. Rozsudok dnes vyniesol Okresný súd Bratislava I., pričom Nigérijčana opäť vyhostil na 15 rokov zo Slovenska.

Obžalovaný najprv 15. marca dostal 20 rokov väzenia, ale krajský súd tento rozsudok zrušil. Problémom bolo, že rozsudok sa opieral o vyčíslenie hodnoty drogy, ktorá sa v obžalobe udávala podľa ceny bežnej jednorazovej dávky na čiernom trhu, ako ju eviduje polícia. Proti tomu namietala obhajoba Nigérijčana a tvrdila, že v prípade jej klienta, ktorý nie je díler, treba cenu stanoviť podľa celkovej veľkoobchodnej ceny drogy. Podľa advokátky môže byť aj o polovicu nižšia. „Je mi ľúto celej tejto situácie, je mi ťažko,“ povedal dnes obžalovaný. Keďže novým výpočtom sa hodnota drogy znížila, zmiernilo to aj právnu kvalifikáciu skutku. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obe strany si ponechali zákonnú lehotu na rozhodnutie. Prokurátorka v záverečnej reči navrhla pre Nigérijčana trest na dolnej hranici sadzby.

Chelson Macjude I. je Nigérijčan s trvalým pobytom v Španielsku, ktorý priletel 27. júna 2009 na bratislavské letisko z Prahy, kam sa dostal zo Španielska. Colníci ho zadržali a testom na drogy zistili, že ich má asi v tele. V nemocnici vylúčil 66 toboliek s celkovou hmotnosťou 927 gramov, z čoho asi 25 percent tvoril kokaín, zvyšok boli prímesi. Podľa obžaloby sa z drogy dalo vyrobiť viac ako 11-tisíc až 23-tisíc dávok drogy, ktoré sa dali predať na čiernom trhu za 174 600 až 465 600 eur pri cene za bežnú dávku 15 až 20 eur. Pri prekvalifikovaní súd hodnotu 232,8 gramu účinnej dávky drogy stanovil na 15 455 eur.

Chelson Macjude I. od začiatku tvrdí, že nevedel o obsahu balíčkov, ktoré v útrobách prenášal .„Ja som naozaj nevedel, že vnútri sa nachádza kokaín, nechcel som to urobiť, bol som donútený mužom menom David,“ uviedol v prvom súdnom konaní obžalovaný a dodal, že ak ho prepustia, tak pôjde do Madridu a bude kontaktovať tamojšiu políciu, aby hľadala spomínaného muža.
  
Nigérijčan pred vyšetrovateľmi v minulosti uviedol, že občas fajčí marihuanu a kokaín, denne pije alkohol. V Madride v parku mu muž s menom David povedal, aby prehltol látku, ktorá mala byť holandskou marihuanou. Sľúbil mu, že ak látku odovzdá vo Viedni, dostane 1 000 eur, v prípade nedodania sa mu vyhrážal, že pošle ľudí, ktorí mu zabijú dcéru aj jeho samotného. Obžalovaný peniaze potreboval, preto s ponukou súhlasil. Kde David býva, Nigérijčan nevie, dohodli sa v parku a pozná len bar, kde sa tento muž zvykne zdržiavať.
  
Chelson Macjude I. je jedným z troch Nigérijčanov, ktorých postupne v rozpätí niekoľkých júnových dní roku 2009 zadržali na bratislavskom letisku a následne u nich colníci zistili drogy v žalúdku. Pašeráci potom kapsule, v ktorých bol väčšinou kokaín a raz heroín, vylúčili v nemocnici. V žalúdkoch mali vždy okolo 70 kapsúl s hmotnosťou od 700 do 1 200 gramov. Na Slovensko prilietali z Prahy, kde prestupovali z bruselskej linky. Zo zaistených drog by sa dali vyrobiť desaťtisíce dávok pre narkomanov, na čiernom trhu by sa ich hodnota vyšplhala na státisíce eur.
  
34-ročného Nigérijčana Raymonda O. už odsúdil prvostupňový súd na 10 rokov väzenia. Počas procesu sa k pašovaniu priznal, ale pozadie kauzy a identitu človeka, ktorý ho s drogami poslal, veľmi neobjasnil. Jeden z Nigérijčanov zas tvrdil, že chce na súde tlmočenie v rodnom jazyku igbo.
  
V novembri na bratislavskom letisku zadržali policajti ďalších dvoch Nigérijčanov pri akcii Parabola. Jeden z nich pašoval kokaín v hodnote vyše 75-tisíc eur. Policajti v priestoroch vnútroletiskového autobusu našli kapsulu s 50 gramami kokaínu, jeden zo zadržaných mal ďalšie dve kapsule vo svojom tele, v tých bolo 100 gramov kokaínu. Z tohto množstva drogy by sa dalo vyrobiť až 9 700 jednorazových dávok. Predpokladá sa, že Bratislava bola len tranzitnou krajinou a kokaín mal poputovať do Rakúska, prípadne Českej republiky.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave otvorili jednu z najmodernejších škôl
<< predchádzajúci článok
MŠ & ZŠ Funiversita, moderná škola v Bratislave

Nigérijčanovi zmiernili trest za drogy na 15 rokov - diskusné fórum čitateľov