Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2009

Nízkoprahová nocľaháreň Depaul funguje tri roky



Nízkoprahová nocľaháreň sv. Vincenta de Paul v Bratislave dnes oslavuje tretie výročie svojej existencie. Za tri roky svojej existencie poskytla takmer 130 000 nocľahov ľuďom bez prístrešia. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Nízkoprahová nocľaháreň sv. Vincenta de Paul v Bratislave dnes oslavuje tretie výročie svojej existencie. Za tri roky svojej existencie poskytla takmer 130 000 nocľahov ľuďom bez prístrešia. "Naším cieľom je, aby najmä v zimnom období mali ľudia bez domova šancu prežiť a nemuseli zomierať pre ľahostajnosť okolia. Ideálne by bolo, aby nezamrzol na ulici žiaden bezdomovec. Zima je pre ľudí bez domova najťažšie obdobie a sami by ju bez pomoci druhých neprežili," uviedol riaditeľ útulku Juraj Barát. Počas troch rokov existencie majú podľa neho zaregistrovaných vyše 2 100 klientov, zväčša z Bratislavy, niektorí sú aj zo zahraničia. "Projekt z prvých deviatich sa rozrástol na takmer 200 ľudí. Prakticky každú noc sem príde 150 ľudí, ďalších 30 ľudí je v Útulku sv. Lujzy, ktorý je pre chorých, postihnutých či nevládnych," doplnil Barát.


Útulok poskytuje alternatívu života na ulici aj tým bezdomovcom, ktorí pre závislosť či zanedbaný fyzický a psychický stav neboli schopní splniť podmienky pre prijate do iných zariadení v Bratislave. Okrem nocľahu poskytujú stravu, oblečenie, hygienu, lekárske ošetrenie, ľuďom bez domova pomáhajú vybaviť osobné doklady aj liečiť ich zo závislosti. "Práve to slovo nízkoprahová znamená, že znižuje latku najnižšie, ako sa len dá. V našom ponímaní je to tak, že sem môžu prichádzať ľudia pod vplyvom alkoholu, pod vplyvom drog alebo ostatných svojich psychických chorôb. My sa ich nesnažíme vyhodiť. Jediná podmienka je, aby nerobili násilie sebe a personálu. Toto nemôžeme tolerovať," spresnil Barát. Preto pri vstupe klientov kontrolujú, či so sebou nenosia napríklad zbrane, nože či žiletky. "Neznamená to, že tolerujeme, že ľudia pijú, nie sme z toho šťastní, ale vnímame to ako súčasť toho života ľudí, ktorí sú na ulici. Aby prežili v takýchto zimách, potrebujú si vypiť, potrebujú zatlačiť tie spomienky cez Vianoce, chcú zabudnúť. V tomto období sú veľmi citliví na svoju minulosť, majú svoje sny aj túžby a spomienky z detstva sa im ozývajú veľmi emotívne," uviedol Barát.

Podľa Baráta privítajú pomoc aj od nezainteresovaných ľudí, vítaní sú dobrovoľníci, ktorí si to môžu prísť vyskúšať. Prispieť môžu aj šatstvom, suchými potravinami, hygienickými potrebami alebo finančnou pomocou na účet 2621521983/1100. "Mnohých totiž treba odviesť k lekárovi, vybaviť im doklady, nakŕmiť ich a tie prostriedky, ktoré dostávane cez samosprávu, sú nedostatočné," dodal Barát.

Nízkoprahová nocľaháreň Depaul vznikla ako odpoveď na krutú zimu 2005/2006, keď v uliciach hlavného mesta zomrelo podľa riaditeľa rekordné množstvo ľudí bez domova - 19 - mnohí na následky podchladenia a chorôb. Začali sme ako prví na Slovensku a rozrástli sme sa do najväčšieho projektu na Slovensku. Príklad nasledovali ďalšie mestá v spolupráci s charitou - Nitra, Trenčín, Žilina, Čadca a podobný projekt sa pripravuje aj v Šali," povedal. Túto najväčšiu nízkoprahovú nocľaháreň v Bratislave s kapacitou 175 lôžok prevádzkuje nezisková organizácia Depaul Slovensko. Nocľaháreň významne zvýšila kapacitu lôžok pre ľudí bez domova, ktorých bol v minulosti nedostatok. Priestory aj finančnú pomoc poskytli magistrát hlavného mesta, Bratislavský samosprávny kraj, Enel Slovenské elektrárne a ďalší. Nezisková organizácia Depaul Slovensko s pomocou Bratislavského samosprávneho kraja prevádzkuje aj ďalšie zariadenia pre bezdomovcov, Útulok sv. Lujzy s kapacitou 30 lôžok, ktorý je určený bezdomovcom s nepriaznivým zdravotným stavom a prepusteným z hospitalizácie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Leteckí záchranári pomohli ľuďom z horiaceho domu
<< predchádzajúci článok
Mestskí úradníci sa vyzbierali na Konto nádeje