Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júla 2009

Nižšia DPH na potraviny zrejme nebude



Potraviny budú pravdepodobne aj naďalej zdaňované 19 % sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH). Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MP) totiž odmieta návrh na zníženie tejto spotrebnej dane predovšetkým z ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Potraviny budú pravdepodobne aj naďalej zdaňované 19 % sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH). Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MP) totiž odmieta návrh na zníženie tejto spotrebnej dane predovšetkým z dôvodu dopadov hospodárskej krízy ako aj z dôvodu negatívnych dopadov na štátny rozpočet. "Z dôvodu súčasnej makroekonomickej situácie ako aj aktuálnej prognózy daňových príjmov a na základe poznatkov si myslíme, že návrh na zníženie DPH by bol v súčasnej dobe nesystémovým krokom a mohol by narušiť podnikateľské prostredie. K tomuto bol prijatý jednoznačný záver, podporovaný ministerstvom financií aj na zasadnutiach Cenovej rade vlády SR, aby sa v tejto oblasti a v čase pôsobenia ekonomickej krízy daný stav nemenil," konštatuje rezort pôdohospodárstva. Vláde preto rezort predloží návrh na zrušenie úlohy, ktorou mal zabezpečiť nižšiu DPH z potravín.


Rezort pôdohospodárstva v neprospech zníženia DPH na potraviny argumentuje aj negatívnymi dopadmi tohto opatrenia na štátny rozpočet. Podľa zverejnených údajov by napríklad zníženie DPH v prípade potravín a nealkoholických nápojov o 4 percentuálne body na 15 % predstavovalo zníženie príjmov štátneho rozpočtu o 147 mil. eur, čo predstavuje viac ako 4,4 mld. korún. Pri znížení sadzby DPH až na úroveň 10 % by výpadok predstavoval 330 mil. eur a pri sadzbe vo výške 5 % by štátny rozpočet prišiel o 513 mil. eur. V podobnom duchu vyčíslilo MP aj dopady na štátny rozpočet pri znížení DPH na chlieb a polotučné mlieko. Pri tejto skupine tovarov by napríklad 15 % sadzba DPH znamenala výpadok v príjmoch rozpočtu vo výške 15 mil. eur.

Možné zníženie DPH v minulosti pripustil aj premiér Robert Fico. Podmieňoval to však zavedením progresívnej dane z príjmu pre právnické osoby. Rovnako Fico hovoril aj o možnosti znížiť spotrebnú daň z pohonných hmôt, avšak s podmienkou zavedenia dodatkovej dane pre banky a sprivatizované podniky, aby to zaplatili. "Nebudú platiť ľudia všetky tieto výpadky v štátnom rozpočte len tým, že im budeme brať sociálny štandard. A ešte sa mnohí tvária, akí sme zlí, keď nechceme znižovať dane, odvody, jednoducho nič a že to je najlepšie riešenie na celom svete," vyhlásil koncom apríla premiér.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéfka maďarkého parlamentu je proti slovenskému jazykovému zákonu
<< predchádzajúci článok
Súd uvoľnil lietadlo SkyEurope zadržiavané v Paríži