Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2011

Nobelovu cenu za literatúru získal Švéd Tomas Tranströmer





Zdieľať
kniha  BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Nobelovu cenu za literatúru získal tento rok švédsky básnik Tomas Tranströmer. Predstavitelia Švédskej akadémie sa mu rozhodli toto prestížne ocenenie udeliť, "pretože prostredníctvom svojich zhustených, priehľadných obrazov nám dáva čerstvý prístup k realite".


Osemdesiatročný Tranströmer, ktorý sa vo svojich dielach často zameriava na vzťahy medzi človekom a prírodou či medzi vedomým a neuvedomelým, sa na zozname možných budúcich laureátov spomínanej ceny objavoval pravidelne.

Aj tento rok patril k najväčším favoritom na zisk tohto ocenenia. "Je to človek, ktorý je nad všetkými ostatnými hlavou aj plecami," uviedol Neil Astley, zakladajúci editor Tranströmerovho vydavateľstva Bloodaxe Books vo Veľkej Británii.


Týždeň Nobeloviek

Pondelkovým udelením Nobelovej ceny za medicínu sa začal týždeň ohlasovania mien víťazov prestížnej ceny za rok 2011. Vyvrcholenie však príde až v piatok, keď nórska komisia oznámi meno laureáta Nobelovej ceny mieru.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite.

V utorok udelili Nobelovu cenu za fyziku Saulovi Perlmutterovi spoločne s dvojicou Brian P. Schmidt a Adam G. Riess za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, ku ktorému dospeli prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov.

Nobelovu cenu za chémiu, ktorá sa udeľovala v stredu, získal Izraelčan Daniel Shechtman za objav kvázikryštálov.

S najväčším napätím sa tradične očakáva meno lauréta ceny mieru. Medzi rekordným počtom nominovaných sú viacerí lídri revolúcii v blízkovýchodných a afrických krajinách.

Cenu tak môžu získať aktivisti z Egypta, Tuniska, Sýrie, Líbye či Jemenu. Opätovne sa však spomína aj meno aj zimbabwianskeho premiéra Morgana Tsvangiraia.

Hovorí sa aj o bývalom nemeckom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, organizácii WikiLeaks či dokonca Európskej únii. Rekordný 241-členný zoznam nominovaných je však zahalený tajomstvom, rovnako tak proces výberu samotného víťaza.

Nobelova cena je spojená s udelením 10 miliónov švédskych korún (viac ako jedného milióna eur) a môžu sa o ňu podeliť až traja víťazi. Tí si po svoje ceny prídu do Štokholmu a Osla 10. decembra, kedy si svet pripomína výročie úmrtie zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nobelovu cenu za chémiu získal objav kvazikryštálov (5. 10. 2011)
 Nobelovu cenu za fyziku získal objav rozpínania sa vesmíru (4. 10. 2011)
 Nobelovu cenu doteraz získalo 776 mužov a 41 žien (3. 10. 2011)
 Nobelovu cenu za medicínu získali odborníci na imunitu (3. 10. 2011)
 OSLO: Udelili Nobelovu cenu mieru čínskemu disidentovi (10. 12. 2010)
 Nobelovu cenu za ekonómiu získali traja vedci (11. 10. 2010)
 Nobelovú cenu za mier dostal čínsky disident (8. 10. 2010)
 Číňan môže dostať Nobelovu cenu a prepísať dejiny (7. 10. 2010)
 Nobelovu cenu za literatúru získal Mario Vargas (7. 10. 2010)
 Nobelovu cenu za fyziku získali Geim a Novoselov (5. 10. 2010)



nasledujúci článok >>
Dobré počasie na horách znamenalo viac zásahov vrtuľníka
<< predchádzajúci článok
Lekári ďalej protestujú, dávajú výpovede