Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. marca 2006

Nominácie na Aurela 2005 sú už známeSlovenská sekcia Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu dnes zverejnila nominácie na Aurela 2005.Zdieľať
       Najviac, a to hneď päť nominácií, získal album Richarda Müllera s názvom 44, platňa skupiny Peha Deň medzi nedeľou a pondelkom a CD Petra Lipu Lipa spieva Lasicu.

      Do druhého kola na základe počtu hlasov v prvom kole postúpili  spomedzi speváčok Katka Knechtová, Zuzana Smatanová a po prvýkrát aj tvár zo SuperStar Zdenka Predná, ktorá je nominovaná aj na objav roka. Zo spevákov si nominácie vyslúžili Peter Lipa, Richard Müller a aktuálny zlatý slávik Miroslav Žbirka.
      Skupina roka vzíde z nominácií IMT Smile, LePayaco, No Name a Peha. Na objav roka ašpirujú raperi z AMO, mladí hudobníci zo skupiny Stereo a Zdenka Predná.
      Akademici budú vyberať aj z nominácií v kategóriách najlepší inštrumentálny výkon, pieseň, album, videoklip, obal, producentský výkon a najlepší zvukový záznam.

 Aurel za najlepší inštrumentálny výkon akademického roku 2005:  Erich Boboš Procházka, Richard Rikkon, Andrej Šeban

 Aurel za najlepšiu pieseň akademického roku 2005:  Čím to je (No Name) - Igor Timko/Igor Timko Všetko sa dá zjesť (LePayaco) - Martin Stempel, Tomáš Sloboda, Juraj Vitéz Za tebou (Peha) - Katarína Knechtová/Rastislav Kopina

 Aurel za najlepší album akademického roku 2005:  44 (Richard Müller) Deň medzi nedeľou a pondelkom (Peha) Lipa spieva Lasicu (Peter Lipa) Svet mi stúpil na nohu (Zuzana Smatanová) Všetko sa dá zjesť (LePayaco)

 Aurel za najlepší videoklip akademického roku 2005:  Myslím, že môže byť (IMT Smile) - Vlado Struhár Sníh (Richard Müller/Iva Bittová) - Ondrej Rudavský Za tebou (Peha) - Martin Migaš a Jaro Vaľko

 Aurel za najlepší obal akademického roku 2005:  Róbert Dilík - Sunny day (Zdenka Predná) Marek Ormandík - Lipa spieva Lasicu (Peter Lipa) Róbert Slovák - Nenudin (Polemic)

 Aurel za najlepší producentský výkon akademického roku 2005:  Marián Kachút - Svet mi stúpil na nohu (Zuzana Smatanová) Henrich Leško - 44 (Richard Müller) Peter Lipa, Juraj Tatár, Martin Gašpar, Peter Lipa ml. - Lipa spieva Lasicu (Peter Lipa) Ivan Tásler - Mladý a drzý (Samuel Tomeček)

 Aurel za najlepší zvukový záznam akademického roku 2005:  Milan Adamec, Slavo Solovic, Peter Graus - Sunny Day (Zdenka Predná) Ivan Jombik - 44 (Richard Müller) Ľuboš Války a Juraj Kupec - Lipa spieva Lasicu (Peter Lipa)


      Aj tentoraz akademici udelia cenu za celoživotný prínos do populárnej hudby na Slovensku, ktorej nominácia sa však vopred nezverejňuje. Tento rok hlasuje 136 akademikov v 11 kategóriách a dvoch kolách. V prvom kole sa vyberali už spomínané nominácie a v druhom sa hlasuje z nominácií. Členmi Akadémie populárnej hudby sú profesionáli z hudobnej brandže - dramaturgovia, redaktori, muzikológovia, producenti či riaditelia rádií. Akadémii tento rok šéfuje muzikant zo skupiny Hex Tomáš Dohňanský alias Yxo. Finálový večer Aurel 2005 sa uskutoční 22. marca v športovej hale v Žiline.
      Vlaňajšie sošky tučniaka si odniesli Miroslav Žbirka, Zuzana Smatanová a skupina Desmod, ktorá sa však tento rok medzi nomináciami neobjavila.

(tasr)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cenu za načudnejšiu knihu získal titul Žijúca smrť
<< predchádzajúci článok
Vo Veľkej Rači na Kysuciach bude rodinná olympiáda

Nominácie na Aurela 2005 sú už známe - diskusné fórum čitateľov