Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2007

Nominanti SNS majú odlišné zámery so špecializovanou správou



Štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Vladimír Čečot (na snímke) má odlišné zámery so špecializovanou štátnou správou než Slovenská národná strana (SNS), ktorá ho do funkcie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Vladimír Čečot (na snímke) má odlišné zámery so špecializovanou štátnou správou než Slovenská národná strana (SNS), ktorá ho do funkcie nominovala. Špecializovanú správu kritizuje v časopise vlády Verejná správa č. 25-26, ktoré vyšlo na konci minulého roka. Publikoval v ňom článok, ktorý napísal spolu s prodekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Petrom Škultétym. Vyjadrujú v ňom nespokojnosť so súčasným usporiadaním verejnej správy. Špecializovanej miestnej štátnej správe vyčítajú najmä jej zložitosť a administratívnu náročnosť. "V takejto situácii nie je možné hovoriť o tom, že štátna správa na miestnej úrovni je pre občanov a právnické osoby naozaj službou. (...) Preto treba špecializovanú miestnu štátnu správu prehodnotiť a vykonať takzvanú horizontálnu integráciu," píšu v článku.

Predseda SNS Ján Slota na dnešnej tlačovej besede uviedol, že jeho strana nepodporí zrušenie špecializovanej štátnej správy. "Sme za korekciu počtu pracovníkov na jednotlivých úradoch špecializovanej štátnej správy, ale nie sme za to, aby pekár riadil kominára a naopak. Aby vnútro riadilo školstvo a niektoré špecializované obvodné úrady životného prostredia, to sa nám javí dosť ako násilné a výsledný efekt vidíme určite katastrofálny," povedal Slota. Proti zániku špecializovanej krajskej správy sa už vyslovili aj ministri výstavby a školstva, nominovaní SNS.

Koncom januára minister školstva Ján Mikolaj potvrdil, že KŠÚ sa nezrušia, len sa zmení ich štruktúra. „V súčasnosti nie je ani ohrozená, ani ministerstvo školstva nerozmýšľa o tom, že by bola zmena v rámci špecializovanej štátnej správy ako takej,“ povedal Mikolaj. V súčasnosti funguje osem KŠÚ. Mikolaj plánuje zvýšiť ich počet, avšak pracovať by v nich malo menej úradníkov. „Náš návrh je niekde medzi 16 až 24 úradmi,“ vyhlásil v januári Mikolaj.

Z článku, ktorého autorom je aj Čečot, vyplýva, že KŠÚ sú neefektívne a treba posúdiť ich zánik. Čečot dnes pre agentúru SITA poskytol písomné stanovisko. Odvoláva sa v ňom na návrhy rezortu vnútra. Tie počítajú s tým, že KŠÚ sa zrušia. Čečot ďalej uviedol, že "ministerstvá vnútra a školstva majú zhodné názory na ďalšiu etapu racionalizácie štátnej správy, ktorá však dnes ešte nie je aktuálnou témou." Riaditeľka odboru komunikácie na ministerstve školstva Helena Poláková dnes agentúre SITA potvrdila, že rezort trvá na zachovaní KŠÚ.

Minister vnútra Robert Kaliňák v stredu uviedol, že v pláne je zrušenie KŠÚ, a to do leta budúceho roka. Mikolajov názor považuje za výborný začiatok diskusie. Krajské úrady by mali zaniknúť k 30. septembru, vláda má o tom rozhodnúť na budúci týždeň.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko nepodporí vnútené riešenie štatútu Kosova
<< predchádzajúci článok
Nové pasy budú mať podľa Kaliňáka špičkovú kvalitu