16. marca 2014

Nórka Johaugová premiérovo získala veľký glóbus

Nórka bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová vybojovala prvýkrát v kariére veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. Víťazstvo v seriáli potvrdila v záverečných ...

Therese Johaug Foto: TASR/AP
Falun 16. marca (TASR) - Nórka bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová vybojovala prvýkrát v kariére veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. Víťazstvo v seriáli potvrdila v záverečných pretekoch sezóny - v stíhačke na 10 km voľne v rámci finále SP vo švédskom Falune, keď udržala za sebou najväčšiu konkurentku a krajanku Marit Björgenovú a v cieli bola jasne prvá.

Pred nedeľňajším vyvrcholením SP mala Johaugová pred Björgenovou náskok iba siedmich bodov a do bielej stopy vybehla pred krajankou na základe hendikepového štartu s náskokom pätnástich sekúnd. Vo Falune museli bežkyne absolvovať v slnečnom počasí štyri okruhy po 2,5 km a po prvom z nich si držala na čele stále náskok viac ako 10 sekúnd. Obe ašpirantky na titul išli v strhujúcom tempe, ale Johaugová viac stupňovala tempo a na súperku získavala - v polovici trate to bolo 15 a 1800 m pred cieľom už viac ako 28 sekúnd. Napokon si prišla časom 24:25,5 min po suverénne víťazstvo pred Björgenovou (+29,2) a ďalšou Nórkou Heidi Wengovou (+1:52,4).

Dvadsaťpäťročná Johaugová sa tak dočkala premiérovo celkového prvenstva v SP. V uplynulej sezóne skončila v celkovom hodnotení druhá, predvlani tretia. Olympijská víťazka zo štafety z Vancouveru vystriedala na tróne Poľku Justynu Kowalczykovú, v tomto ročníku už triumfovala aj v prestížnom seriáli Tour de Ski. "Je to šialené, nemyslela som si, že si udržím tričko pre líderku. Som naozaj prešťastná. Tento víkend som mala výbornú formu, stále tomu ale nemôžem uveriť," citovala slová Johaugovej v cieli agentúra APA.

Trojnásobne zlatá zo Soči Björgenová nevyužila šancu dostať sa so štyrmi veľkými glóbusmi na úroveň Kowalczykovej a ďalšej Nórky Bente Skariovej. Na čele historických tabuliek je s piatimi prvenstvami Ruska Jelena Välbeová.

Nórky v tejto sezóne totálne ovládli Svetový pohár, keď v celkovom hodnotení obsadili prvé štyri priečky. Malý glóbus za dištančné preteky získala rovnako ako ten veľký Johaugová, v šprinte sa tretíkrát za sebou stala sezónnou kráľovnou Američanka Kikkan Randallová.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v konečnej klasifikácii SP 79. miesto so ziskom 37 bodov. Bodovala dvakrát v šprinte - v novembri v Kuusame za 11. miesto a v decembri v Asiagu za 18. miesto.

Finále SP v behu na lyžiach vo Falune

Ženy - stíhačka voľne na 10 km: 1. Therese Johaugová (Nór.) 24:25,5 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +29,2, 3. Heidi Wengová (Nór.) +1:52,4, 4. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:52,9, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +2:16,3, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +2:22,9, 7. Julia Čekalevová (Rus.) +2:24,3, 8. Emma Wikenová (Švéd.) +2:26,3, 9. Kristin Störmer Steiraová (Nór.) +2:30,0, 10. Eva Vrabcová-Nývltová +3:33,6

Konečné poradie v SP (po 28): 1. Johaugová 1545 b., 2. Björgenová 1498, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 974, 4. Wengová 951, 5. Niskanenová 883, 6. Kikkan Randallová (USA) 841, 7. Kallová 783, 8. Krista Lähteenmäkiová (Fín.) 726, 9. Denise Herrmannová (Nem.) 704, 10. Östbergová 684..., 79. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) 37